Suriyeli mültecilerin yaşam mücadelesi devam ediyor: Tarlaların içindeki çadırlarına bile kira veriyorlar

0
Suriye’deki savaş koşulları nedeniyle Türkiye’ye göç eden Suriyeli mültecilerin kimi tekstil fabrikalarında, kimi inşaatlarda kimi ise sokaklarda yaşam mücadelesi vermek zorunda bırakıldı. Mersin’de bulunanların bir çoğu ise tarım alanlarında ucuz iş gücü ile çocuklarıyla hayata tutunmaya çalışıyor.
Mezopotamya Ajansı’ndan Ergin Çağlar ve Hacı Yusuf Topaloğlu’nun haberine göre, Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Adanalıoğlu mahallesindeki seralarda günlük 30 TL yevmiye ile çalıştırılan mülteciler, tarlaların yakınlarında kurdukları derme çatma çadırlarda kalıyor. Çadır yerleri için de 200 ile 300 lira arasında kira vermek zorundalar. Arazi sahibinin tarlaya elektrik çekerek, her ay gelen faturaların parasını mültecilerden karşıladığı belirtilirken, en temel ihtiyaç olan temiz su olmadığı için, mülteciler kuyu suyu ile ihtiyaçlarını gideriyor.
 YAĞMUR ÇAMUR ZOR OLANI DAHA DA ZORLAŞTIRIYOR
Yağmurdan korunmak için çadırların etrafına küçük kanallar yapsalar da bu çözüm olmuyor. Çoğu zaman çadırların içi su doluyor. Hem hijyen, hem de soğuk hava birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Yine kadınlar gün boyu çadırı basan suyu tahliye etmenin, ıslanan halı, yorgan ve kıyafetleri yıkayarak kurutmanın uğraşını veriyor.
 ÇOCUKLAR OKUMA YAZMA ÖĞRENSİN DİYE
Tüm zorluklara rağmen çocuklar anadillerinde eğitim alıyor. Henüz okuma-yazma bilmeyen yaşları 6 ile 12 arasında olan çocuklar, Suriye’de daha önce ilahiyat öğretmeni olan Halil adlı öğretmenlerinden okuma yazma öğreniyor. Yaklaşık 25 öğrenci küçük bir çadırda ve küçük bir yazı tahtasında öğrenim görüyor.
Share.

Comments are closed.