Süleyman Soylu’nun asker arkadaşı olduğu iddia edilen patron, işçilerden e-devlet şifrelerini istedi

0

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde faaliyet gösteren bir iplik fabrikasında fabrika müdürünün işçilerden e-devlet şifrelerini istediği ve patronun Süleyman Soylu’nun asker arkadaşı olduğu iddiası CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan tarafından TBMM’ye taşındı.

Görünüm Gazetesi’nde yer alan habere göre 370 kişinin çalıştığı fabrikada asılan ilanla tüm çalışanlardan e-devlet şifrelerinin istendiği, vermeyenlerin de işten atılmakla tehdit edildiği iddiası ortaya atıldı.

Mecliste söz alan CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan; “Tekirdağ ili Ergene bölgesinde faaliyet gösteren İplik Fabrikasında 370 kişi çalışmaktadır. Bu fabrikamızda geçen gün Fabrika Müdürü M.Ş.’nin bir ilanı görülmüştür. İlanda diyor ki: “Tüm çalışanların dikkatine: 18/12/2017 tarihine kadar tüm çalışanların e-devlet şifresini personele bildirmesi özellikle ilan olunur.” Bu fabrika müdür ne demek istiyor? Ve bu fabrika müdürünün İçişleri Bakanımız Sayın Soylu’nun asker arkadaşı olduğu söyleniyor, doğru mudur?” ifadelerini kullandı.

Patronlar arkalarına güvenerek işçilerin tepesine çöreklenmeye devam ediyorlar. Söz konusu ezilen, işçi, emekçi olduğunda biliyorlar ki sermaye devletinin işletme patronu gibi davranan bekçileri bir sözlerini iki etmeyecekler. “Bizim işyerinde işçiler greve çıkacaklar, rica etsem yasaklar mısın?” diyen patronun ricaları baş üstünde kabul görüyor. Anayasal bir hak olan sendikalı olma hakkına karşı e-devlet şifrelerini isteyen patron, Süleyman Soylu’nun asker arkadaşlığı münasebetiyle başına bir şey gelmeyeceğini de biliyor. İşçinin, emekçinin böylesine içinden çıkılamaz bir cenderede tek bir kurtuluş yolu var ki o da örgütlü mücadele. Yoksa Süleyman Soylu’nun amcasının oğlu da, asker arkadaşı da, kendisi de… her an yoksulluk, açlıkla mücadele eden emekçinin kuru ekmeğini dahi elinden almak için fırsat kolluyor.

Share.

Comments are closed.