Soma’da kölelik düzeni tam gaz: İşçi arkadaşın ölse de çalışmaya devam!

0

Soma’da Kolin Termik Santrali’nin inşaat işini ihale ettiği taşeron firması Anatek’te çalışan iki işçinin üstüne iskele borusu devrilmesiyle bir işçi yaşamını yitirdi, bir işçinin ise bacakları kırıldı. Diğer işçiler ise savcı gelinceye kadar aynı koşullar altında çalışmaya zorlandı.

Soma’da Kolin Termik Santrali’nin inşaat işini ihale ettiği taşeron firması Anatek’te çalışan iki işçi ısınmaya çalışırken üzerlerine iskele borusu devrildi. Bir işçi yaşamını yitirdi, diğer işçinin ise bacakları kırıldı. Diğer işçiler ise savcı gelene kadar aynı koşullar altında ara vermeden çalışmaya zorlandı.

Sendika.Org’da yer alan habere göre, sabah 9.30’da meydana gelen olayla ilgili aynı firmada çalışan ve olaya tanık olan bir işçi, önlem alınmamasından dolayı iş cinayetinin yaşandığını, ölü ve yaralı arkadaşlarının kim olduklarının bilgisinin dahi verilmediğini, savcının olay yerine gelme anına kadar zorla çalışmaya devam ettirildiklerini ifade etti.

Isınmaya çalışan işçilerden biri yaşamını yitirdi

İşçinin aktarımına göre işçiler, yetkililer tarafından kötü şartlar altında çalıştırılıyor. İşçilere ince bir iş elbisesi giydirilirken soğuğa karşı herhangi bir önlem alınmıyor ve işçiler kendi önlemlerini almak zorunda kalıyor. Bu şartlarda işçilere ateş yakmak da yasaklanmış durumda.

Yine soğukta çalışırken iki işçi, iki iskelenin arasına girip ateş yakarak ısınmaya çalışıyor. Bu sırada başka bir işçi, iş aracı ile gelip malzemeleri kaldırmaya çalışırken işçileri fark etmiyor ve yerden bir metre kadar yükseklikte bulunan iskele boru paketleri işçilerin üzerine devriliyor. Bir kişi olay yerinde yaşamını yitirirken bir kişinin ise iki bacağı da kırılıyor.

 

Share.

Comments are closed.