Soma Katliamı duruşması yarına ertelendi

0

Manisa’nın Soma ilçesinde 2014 yılında gerçekleşen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği  katliamla ilgili 5’i tutuklu 51 sanığın yargılanmasına bugün devam edildi. Tutuklu sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ve Ramazan Doğru’nun savunmalarını yapmasının ardından duruşma yarına ertelendi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan duruşma öncesinde yürüyüş düzenlendi. t24’te yer alan habere göre Sosyal Haklar Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği öncülüğündeki yürüyüşe CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, sivil toplum örgütü temsilcileri ve kazada hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı. Duruşma salonu önüne kadar yürüyen grup yol boyunca ölen madencilerin isimlerinin de yazdığı ‘Unutmadık, unutturmayacağız’ yazılı pankartları taşıyarak ‘301’in hesabı sorulacak’, ‘Anaların gözyaşı katilleri boğacak’, ‘Kaza değil cinayet, kader değil katliam’, ‘Soma’nın ateşi AKP’yi yakacak’, ‘Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek’, ‘Soma’nın kömürü katilleri yakacak’ sloganları attı.

Hayatını kaybeden madencilerden Uğur Çolak’ın babası,aynı zamanda Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği üyesi İsmail Çolak yaptığı basın açıklamasında “Bugün burada 49 aydır süren acı ve öfkenin varsa hukuksal bir karşılığı artık görmek istiyoruz. Adalet istiyoruz, adalet için toplandık. Seçimlere günler kala mitingde vaatlerde bulunanlara inat, emeğin ve alın terinin anlamını biz biliriz. Bu işi birlikte tamamlamak için toplanık. Biliyoruz ki davamızın son sürecine geldik.1 yıl boyunca beklediğimiz mütalaa suçlulara ödül niteliğinde açıklandı. Artık karar duruşmasına yaklaştığımız şu süreçte, inatla ve inatla bu salonda olacağımızı ve sanıkların yüzlerine baka baka ‘adalet’ diye haykıracağımızı bir kez daha söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Davanın yaşanabilecek her türlü iş cinayeti için önem taşıdığına değinen Çolak konuşmasına şöyle devam etti: ”Dost ve düşman iyi bilsin ki bu dava bizi çocuklarımızı ve eşlerimi geri getirmeyecek. Ama dava sonucu her iş cinayetinde emsal teşkil edecek patron ve işçi kanı ile büyüyecek bir Soma, bir Ermenek, bir Şirvan daha yaşanmayacak. Mücadelemiz bunu içindir. Soma için adalet, herkes için adalet”

Basın açıklamalarının ardından duruşmaya katılmak isteyen avukatlar ve madenci aileleri, polis kontrolünden geçip, duruşmanın görüldüğü mahkeme salonuna girdi.

Mahkeme başkanlığına Afşin Elbistan B Termik Santralinin Çöllolar kömür sahasında yaşanan ve 11 işçinin yaşamını yitirdiği davanın hakimliğini de yapan Salih Pehlivanoğlu atandı. Salih Pehlivanoğlu söz konusu dava da sanıklara yalnızca para cezası vermişti. Aynı zamanda davanın savcısı da değişti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

13 Mayıs 2014’teki maden faciasının ardından başlatılan adli süreçte, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik’in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Hazırlanan iddianame 2 Mart 2015 tarihinde Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Tutuklu 8 kişi için ‘olası kastla öldürme’ suçundan 301 kez 2025 yıl, ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçundan 162 kez 26 yıl hapis cezası istenen iddianamede tutuksuz 38 zanlı için de ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan 215 yıl hapis istendi. Geçen yılki duruşmalarda iki maden mühendisi, bir vardiya amiri ve emniyet teknikeri serbest bırakılmıştı. Son bilirkişi raporundaki suçlamalardan dolayı Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, Hayri Kebapçılar, Mustafa Yiğit, Murat Bodur, Haluk Sevinç hakkında ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ten 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı ve bu dosya ile birleştirildi. Dava açıldığında 46 olan sanık sayısı da 51’e yükseldi.

Share.

Comments are closed.