Şok market işçileri: ‘Bedava maaş’ vermemek için fazladan çalıştıracaklar

0

Şok marketin keyfi kararıyla işçiler, sokağa çıkma yasağının ardından Pazartesi sabah 3 saat önceden işbaşı yapacak.

İki günlük sokağa çıkma yasağının Cuma gecesi açıklanmasıyla beraber Adana Şok Market işçilerine şirket tarafından hafta sonu çalışmaya devam edileceği söylendi. İşçiler bir yandan tepki gösterirken birkaç saat içinde yayımlanan genelgeyle ayrıntılar belli olunca market işçilerinin de çalışmayacağı kesinleşti.

Karar kesinleşti fakat şirket tekrar işçilere mesaj gönderdi. Adana’daki Şok market işçileri talimatla Pazartesi sabahı saat 07.00’de gelerek açılış yapacak. Marketlerin normalde 10.00-20.00 olan çalışma saati değiştirilmeyecek, ama işçiler sabah 07.00’de işyerinde olacaklar!

Adana’da görüştüğümüz Şok market işçileri yukardan gelen bu keyfi karara tepkililer, “İki günlük sokağa çıkma yasağında herkesi izinliymiş gibi görüyorlar, böylelikle sabah erken işe getirerek acısını bizden çıkarıyorlar. Bedava maaş verdiklerini düşünüyorlar. Üst yönetim almış bu kararı, sanki şirketin sahibi onlar. Mevkileri bizden farklı olabilir, koltukta oturuyor olabilirler ama onlar da işçi, ne olduklarını unutup kraldan çok kralcı gibi davranıyorlar.” diyerek ifade ediyorlar yaşadıklarını.

Korona çalışma koşullarını zorlaştırdı

Sosyal medyada başlayan #ŞokMarketBoykot gibi eylemlerle sesleri daha da duyulan market işçilerinin çalışma şartları hala zorlu. “Dünyaya yayılmış bir salgın var ve bunun bize bulaşmayacağının bir garantisi olamaz. Her gün binlerce kişi geliyor mağazaya, sürekli olarak parayla temas halindeyiz. Sosyal medyada Şok market propagandaları artınca, kamuoyu yaşadıklarımızı görünce ancak dezenfektan getirdiler marketlere. Baskıyla maske getirttik. Önceden kendi kişisel önlemimizi almamıza bile izin vermiyorlardı.” diyerek durumlarını ifade eden market işçilerinin, sokağa çıkmanın sınırlandırılmasıyla evlere servis dönemi başlayan birçok mağazada sorunları daha da arttı, “Koronayla beraber en büyük sorunumuz evlere servis oldu. Marketlerde 3-4 kişi çalışıyoruz. O yüzden halihazırda yoğunluk fazlayken şimdi de bu işler üzerimizdeki baskıyı daha da artırdı. Sıkıntılarımız çoğaldı.”

‘Ücretsiz izindense işten at daha iyi’

“Herkes zor şartlarda çalışıyor, herkesin borçları var. Diğer zincir marketlerde, giyim mağazalarında da hep aynı sıkıntılar var. Yarım maaş veriliyor, bazen hiç verilmiyor. Ama bakınca ‘büyükler’ küçüklerden çok ağlıyor, onların vergileri siliniyor.”

“Şimdi bir de ücretsiz izni yasalaştırıyorlar. DİSK Başkanı bile sevindi bu duruma. Ne diye sevindi anlamıyorum. İşten çıkartmak yasak ama ücretsiz izinde sıkıntı yok. Grev varken lokavtın da yasal olması gibi bir durum bu da. Ücretsiz izindense işten at daha iyi, en azından tazminat var. Maaş alamadıktan sonra ne yapacak insanlar. Yani işçinin kendisinin işten çıkmasını istiyor, bunun başka bir açıklaması yok.”

Share.

Comments are closed.