gününde

Sınıfını bil safa gel : TİSK’ten işçi konfederasyonlarına forum çağrısı

0

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde 11-13 Ekim tarihlerinde Antalya’da DİSK, Türk-İş ve Hak-İş’e bağlı bütün sendikaların davetli olduğu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile ilgili bakanlıklardan yetkililerin da katılacağı Ortak Paylaşım Forumu yapılacağı açıklandı.

TİSK ile işçi konfederasyonlarının bugüne kadar bir masa etrafında işçi ücretleri dahil bir çok konuyu çok konuştuklarını ancak toplumun diğer kesimlerini hiç konuşmadıklarını kaydeden TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, şöyle konuştu:

“Kadınımızı, çocuğumuz, gençleri, engellileri, çevreyi konuşmuyoruz. Bu ve benzeri konulara hiçbir şekilde değinilmiyor. Amacımız bu etkinlikte masanın etrafında olmayan toplumun her kesimine dokunmak ve onlarla ilgili bir şeyler yapmak. Nihayetinde bir sonuç bildirgesi çalışmamız da olacak. Ümit ederim ki bütün kesimlerin katılımıyla sonuç bildirgesini birlikte imzalarız. En büyük isteğimiz o. Bu bir ilk olacak, ilk olması sebebiyle bizim için çok önemli. Masada müzakere ettiğimiz konuları bu toplantıda gündeme getirmeyeceğiz. Toplumun gündeminde olan kanayan yaralarımız dediğimiz noktalara değineceğiz. Çok farklı, bir etkinlik bütün camiayı bekliyor.”

DİSK’in ve Türk-İş’in mücadeleci sendikalarına sesleniyoruz. Bu tarz etkinlikliklerde mücadeleci sendikalarında çeşitli patronaj ilişkilerine girmesi, aynı karede fotoğraflar verilmesi en nihayetinde de sendikaların ehlileştirilmesi hedeflenmektedir. Herkes sınıfını bilecek. Bu düzenin yılmaz savunucusu olan sermayenin bekçisi TİSK, halkın gözünü oyarken “toplumun kanayan yaralarına” ilişkin tek bir cümle edemez. Bu şirketlerin vahşi sömürüyü gizlemek için gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi kafasıdır. Söz konusu foruma katılmak işçi sınıfı mücadelesini lüks masalarda işverenlere peşkeş çekmek demektir. Çağrımızdır: Türk-İş ve DİSK’İn mücadeleci sendikaları söz konusu foruma katılmamalıdır.

Share.

Comments are closed.