Simo Tekstil işçileri direniyor!

0

SİMO Tekstil fabrikası, çalışan işçilerin, kıdem ve ihbar tazminatları ile diğer alacakları gasp edilerek kapatıldı. Ödenmeyen son üç aylık maaşlarının üçte ikisini işçilere veren ve ”Yıllarca başkalarına çalıştınız, iki yıl da bana çalışmış olun.” diyen SİMO Tekstil patronu 18 gündür fabrika önünde direnen işçilerin karşısına çıkmıyor. İşçiler 18 gündür muhatap olacak kimseyi bulamıyor.

İşçi temsilcisi Ulviye Uludağ ile yaptığımız röportajda fabrikanın kapanmasından 10 gün önce, patronun kendilerine fabrikanın kapanacağını söylediğini, fabrikada 10 yıla yakın çalışma süresi bulunan işçiler dahil hiçbirinin 10 gün önceden işten çıkartılacakları söylenmiş olmasına rağmen ihbar tazminatlarını alamadıklarını belirtiyor. Bununla birlikte önce bu süre içinde iş arayabileceklerini ve çalışmaya devam etmelerini söyleyen SİMO Tekstil patronu, daha sonra işçilerin işten ayrılmasına izin vermeyerek de işçileri mağdur etmiş durumda. Kapanmak üzere olan bir fabrika için son kar fırsatı, işçilerin 10 gün sonra işsiz kalacağını bilerek, buna rağmen iş aramalarına izin vermeyerek değerlendirilmiş.

Aslında Simo Tekstil, Sun Tekstil A.Ş’den ihale alarak çalışan bir fabrika. Dolayısıyla Simo Tekstil çalışanları asıl olarak Sun Tekstil’in taşeron olarak çalışan işçileri. Yani Simo Tekstil kapansa ve işçilere tazminatları ile alacaklarını ödeyemese dahi bu ödemenin SUN Tekstil tarafından yapılması gerekiyor. İki önce Torbalı’da bulunan SUN Tekstil fabrikasının önüne giden işçiler, hukuki yolları beklemeden hak ve alacaklarının kendilerine ödenmesini bekliyor. Nitekim haksız olarak işten çıkartılan, alacakları ve tazminatları ödenmeyen işçilerin hukuki yollara başvurması şart değil. Çünkü tüm bu ödemeler işçilerin hakkı. Hukuki yolların tüketilmesi çoğu zaman yıllar sürüyor ve zaten kendilerine ödeme yapılmayan işçiler yargısal kazanımlar için yıllarca bekleyemez, çünkü gittikçe büyüyen ekonomik kriz, insanları açlıkla tehdit ediyor. Şuanda SİMO Tekstil tarafından işçilerin alacakları ödenmese dahi SUN Tekstil yıllarca taşeron olarak ihalelerinde çalıştırdığı işçilerin haklarını karşılamak zorunda. İşçiler haklarını alabilmek için mücadele ediyor. Bu mücadelede SİMO Tekstil işçilerinin yanındayız, herkesi SİMO Tekstil işçilerine destek ve dayanışmaya çağırıyoruz.

Share.

Comments are closed.