Sibaş Gıda’da sendika düşmanlığı : İşten atmalara karşı mücadele sürecek

0

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Akçakonak Mahallesinde faaliyet gösteren Sibaş Gıda işçilerinin, Tek Gıda-İş’e üye olmasıyla işten atmalar başladı.

Geçtiğimiz günlerde Sibaş Gıda patronunun hukuksuz bir şekilde işçi çıkarmasını protesto etmek için bir araya gelen yaklaşık 50 işçi anayasal hakları olan sendika için mücadele yürüttüklerini ifade etti.

“MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ” 

Fabrika yöneticilerinin e-devlet şifrelerini isteyerek sendikaya üye olup olmadıklarını kontrol etmek istediklerini dile getiren işçiler, e-devlet şifrelerini vermek istemeyen arkadaşlarının işlerine son verildiğini söyledi. Yaklaşık 7 yıldır fabrikada çalıştığını ifade eden Muhammet Yıldız, sendika gelene kadar birçok arkadaşının haklarının ne olduğunu dahi bilmeden kara düzen çalıştırıldıklarını ifade etti Yıldız, “Hakkınız olan fakat yöneticinin işine gelmeyen bir iş yaptığınızda iste kapı orada diyerek kapıyı gösterirlerdi. İşte biz bu keyfiyete karşı sendikaya üye olduk. Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. O fabrika bizim de ekmek teknemiz. Biz yasanın emrettiği haklarımızı istiyoruz, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bir ise başlamak bitirmenin yarısı ise inanmak başarmanın tamamıdır” diye konuştu.
FABRİKAYI KAPATIRIZ’ TEHDİDİ 
Fabrika yöneticilerinin “Fabrikayı kapatırız, sizler de ıssız kalırsınız” şeklinde tehditler savurduğunu söyleyen işçiler “Hiçbir şekilde sendikayı kabul etmeyeceklerini söylediler” dedi. Konuyla ilgili açıklama yapan sendika Baş temsilcisi Ayten Ulutaş, “Biz sadece yasal haklarımızı istiyoruz. Yöneticilerin keyfiyetine göre değil kendi haklarımızı savunabileceğimiz bir çalışma ortamı istiyoruz. Birçok arkadaşımız baskı altına alınarak sindirildi ve işten çıkarıldı. Biz davamızın arkasındayız, davamızdan asla vazgeçmeyeceğiz, işten çıkarılan arkadaşlarımız geri alınıncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu.
Share.

Comments are closed.