Set işçileri: 2 aydır hakkımızı alamıyoruz, ödemeler borçlara yetmiyor

0

Yapımcılığını Limon Yapım’ın yaptığı Savaşçı dizisinde çalışanlarına aylardır ödeme yapılmıyor.

COVID-19 salgını sebebiyle çekimlere ara veren Savaşçı dizisinde Limon Yapım, işçileri mağdur etti. Bölüm başına ödeme yapılan FOX TV’de yayınlanan dizide 8 ay içinde sadece 9 bölümlük ödeme yapıldı. Toplamda 21 bölüm çekilirken işçilerin 14 bölümlük alacakları var.

ÖDEMELER BORÇLARA YETMİYOR

Son 2 aydır ödeme takvimini sürekli olarak değiştiren şirket ödeme tarihini sürekli olarak öteleyerek de işçileri kandırıyor.

Konuştuğumuz işçilerden Kuaför Aydoğan Akkaya, bin liranın altında işçilerin olduğu belirterek “Bizi Limon Yapım’da muhatap alan, açıklama yapan kimse yok. Bir kaşelik ödeme kimsenin borçlarını dahi ödemeye yetmiyor. Ancak temel ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Ödeme takvimi sunduk, yine kimse tarafından muhatap alınmadık. Hiçbir şekilde paramız verilmiyor. 2 ay önce yapılan ödeme de zaten geç yapılan bir ödemeydi” diyor.

6 AYDA ÇEKİLEN SENARYOLARI BİZ 6 GÜNDE BİTİRİYORUZ

Sektörde işçileri acımasız bir şekilde çalıştıran dizilerden birisi de Savaşçı dizisi. Çalışma koşullarına dair ise “Türkiye’de yaklaşık 160 dakikalık diziler yayınlanıyor. Ve bunu bir haftada çekmek zorundayız. Böyle bir senaryo sinema olarak Türkiye’de 8 haftada çekiliyor, yurt dışında ise 6 ayda çekilen filmler var. Biz ise 6 işgününde bitiriyoruz. Eskiden daha zor koşullarda çalışıyorduk. Şimdi en azından iki vardiya şeklinde iki ayrı ekip olarak çalışıyoruz.” diyor Akkaya.

Akkaya, “Diğer bütün ekipler de bizimle benzer problemleri yaşıyor. Fakat bir araya gelmeden çözebileceğimiz bir konu değil bu. Hakkımızı birleşerek aramadan, yalnız kaldığımız sürece bu sorunlar devam edecektir. Örneğin haklarımızı alana kadar ekip olarak iş bırakılsa, oyuncular dahil Limon Yapım’la yapılan çalışmalar durudursa, bunun diğer setlerde de yansıması olur ve ancak böylece  işverenler karşısında güç elde edebilir.” diyerek hakların alınması için tek yolun birarada hareket etmek olduğuna vurgu yapıyor.

Share.

Comments are closed.