Sendikalar 1 Mayıs’a hazırlanıyor | “Taksim işçi sınıfının meşru hakkıdır”

0

Türkiye’de savaşın yakıcı bir gündem olarak hayatlarımıza girdiği, OHAL ve KHK’ler ile yönetildiğimiz, işçinin emekçinin haklarının her gün gaspedildiği, geçinemeyenlerin kendini yaktığı günlerde karşılıyoruz 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü. İşçinin, emekçinin mücadele örgütleri olmasını beklediğimiz sendikaların bu yıl 1 Mayıs’ı hangi taleplerle ele aldıklarını, örgütlü oldukları işyerlerinde 1 Mayıs’a dair ne tür planlamalar içinde olduklarını ve kitlesel olarak 1 Mayıs’ı nerede kutlayacaklarını sizler için bazı sendikalara sorduk. “Sendikalar 1 Mayıs’a hazırlanıyor” yazı dizisinin ilk bölümünde Nakliyat-İş Sendikası, KESK ve Lastik-İş Sendikası’nın yaklaşımlarını paylaşıyoruz.

Nakliyat İş Sendikası : “Emperyalistlere karşı mücadele bu yıl daha önemli bir hale geldi.”

Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yakın zamanda gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile Nakliyat-İş’in 1 Mayıs konusundaki yaklaşımını kamuoyu ile paylaştıklarını vurgularken bu yıl 1 Mayıs’ta dile getirilecek talepleri şu şekilde sıraladı:

Başta ABD emperyalizmi olmak üzere IMF, Dünya Bankası gibi emperyalistlere karşı mücadele bu yıl daha önemli bir hale gelmiştir. Onun dışında kıdem tazminatının gasp edilmesine, grev yasaklarına, OHAL ve KHK düzenine, kiralık işçiliğe, bireysel emekliliğe karşı mücadeleyi önceliyoruz. Ayrıca gelir paylaşımında adalet gibi türlü talepler etrafında 1 Mayıs’ı örgütlüyoruz. Basın açıklamamızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

İşyerlerinde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi toplantılar organize ederek 1 Mayıs aktarımı ve işçilere alanlarda yer alma çağrısı yapacaklarını ifade eden Küçükosmanoğlu en geniş katılımı örgütleyeceklerini vurguladı.

Nakliyat-İş Sendikası : “1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız. Taksim işçi sınıfının meşru hakkıdır.”

Küçükosmanoğlu 1 Mayıs’ta kitlesel olarak Nakliyat-İş’in nerede olacağı sorusunu netlikle Taksim olarak yanıtlarken, Taksim’i işaret eden Birleşik Metal-İş Sendikası ile önümüzdeki günlerde toplanacaklarını ifade etti. Küçükosmanoğlu Taksim ısrarını şu sözlerle ifade etti:

Tabii ki Taksim’de. Taksim’de olmamanın hiçbir gerekçesi yok hukuki anlamda. Ne AİHM kararları ne de mahkeme kararları böyle bir yasağı işaret etmiyor. Taksim işçi sınıfının meşru hakkı zaten. Taksim mücadelesinde şehit olanların anısını da yaşatmak için vazgeçilemez bir alan bizim için.

Birleşik Metal-İş Sendikası da Taksim’i işaret etti. Önümüzdeki günlerde Birleşik Metal’le toplantılarımız olacak bu minvalde, ortaklaşmak için konuşacağız.

KESK : “OHAL’e HAYIR şiarıyla 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız.”

KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz öncelikle OHAL sürecinden ülkenin bir an evvel kurtulması için ‘OHAL’e HAYIR’ şiarıyla ‘İşimize ve iş güvencemize sahip çıkıyoruz’ diyerek Türkiye’nin dört tarafında 1 Mayıs’ta alanlarda olmayı hedeflediklerini vurguladı. Bu minvalde Gürbüz, başta İstanbul olmak üzere tüm illerde KESK’in örgütlü olduğu işyerlerinde toplantılar düzenleyerek 1 Mayıs’a çağrı yapacaklarını ifade etti.

KESK : “Önceliğimiz elbette Taksim. DİSK, TTB ve TMMOB ile birlikte önümüzdeki günlerde İstanbul Valisi ile görüşeceğiz.

Gürbüz 1 Mayıs’ta kitlesel olarak nerede olacaklarını şu şekilde ifade etti:

Önceliğimiz elbette ki Taksim’dir. Kaybettiğimiz canlar adına Taksim ısrarını sürdüreceğiz. KESK, DİSK, TTB ve TMMOB olarak bir randevu talep ettik valilikten. Önümüzdeki hafta içerisinde de İstanbul Valisi ile bir görüşme gerçekleştireceğiz Taksim konusunda.

Lastik-İş Sendikası : “1 Mayıs’ta kitlesel olarak nerede olacağımız net değil. Bakırköy küçük bir alan, belki Kadıköy olabilir.”

Lastik-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Ali Öztürk bu 1 Mayıs’ta ülkede yaşanan savaş sürecine karşı, özel istihdam büroları, kiralık işçilik ve taşerona karşı mücadele eksenli talepleri vurgulayacaklarını ifade etti.

Lastik-İş’in örgütlü olduğu işyerlerinde temsilciler kurulu düzenleyerek tüm işçileri 1 Mayıs’a katma çağrısı yapacaklarını vurgulayan Öztürk, 1 Mayıs’ta kitlesel olarak nerede olacaklarının henüz netleşmediğini dile getirdi. Öztürk, Lastik İş Sendikası olarak kitlesel biçimde nerede olacaklarına dair “Daha karar vermedik. Daha kitlesel bir alan düşünüyoruz. Bakırköy küçük bir alan, belki Kadıköy olabilir.” dedi.

Share.

Comments are closed.