Sendika hakkı için direnen Termokar işçilerinin direnişi 18.gününde

0

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Termokar Isıtma Soğutma ve Klima Sistemleri Fabrikasında çalışırken Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan işçilerin direnişi bugün 18.gününde. Fabrikada bir süredir örgütlenme çalışması yürüten Birleşik Metal-İş 19 Nisan’da çoğunluğu sağladıktan sonra bakanlığa yetki için başvurdu. Yetkiye itiraz eden fabrika yönetimi sendikal örgütlülüğü kırmak için de toplamda 20 işçiyi ‘Yüz kızartıcı suç, ahlaksızlık ve iç huzuru bozmak’ iddiasıyla tazminatsız olarak işten çıkardı.

Termokar’da Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 20 işçi direnişlerini sürdürüyor. Yetki belgesine itiraz eden Termokar patronu, 20 işçiyi alçakça cezalandırdı. İşçilerin tüm haklarının gasp ederek işten atan patrona Termokar işçileri direnişle cevap veriyor. Hukuki mücadeleyi de bir taraftan sürdüren işçiler arabuluculuk yasası ile bu sefer de burjuva hukukunun riyakarlığıyla yüzleşiyor. Termokar patronu sendikayı içeriye sokmamak için tüm hileli yolları kullanmaya devam ediyor. Fabrikaya yeni işçi alımı yaparak yetki belgesi ve çoğunluk tespitini aklınca değiştireceğini düşünen Termokar patronu, hamile kadın işçilere de zulmetmeyi kendine hak görüyor. İşten atılan 7 aylık hamile olan iki kadın işçi de direniş alanını sağlık problemleri yaşamalarına rağmen terk etmiyor.

Termokar işçilerinin kamuoyuna çağrısı ise söyle:

Bizi yalnız bırakmayın. Buradaki her türlü kazanım sadece bizim değil Manisa Organize Sanayi Bölgesindeki tüm işçilerin kazanımı olacak.

Share.

Comments are closed.