Şebnem Hoca’dan AİHM’in Nuriye, Semih kararına sert tepki: “Hekim hastasının avukatı olmalıdır!”

0

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 147 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan başvuruyu reddetmesi üzerine Şebnem Korur Fincancı twitter hesabından bir açıklama yayınladı. Açıklamada Fincancı, AİHM başvurusu sürecinde yaşanan hak ihlalleri tek tek ifade ederken, toplam 32 sayfalık muayene, tıbbi belgeleme ve bilimsel görüşe tek bir atıf olmadığını vurguladı

Şebnem Korur Fincancı Kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edildikleri görevlerine dönmek için başlattıkları açlık grevinin 147’nci gününde olan tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın tahliye edilmesi için AİHM’e yapılan başvuruyu reddetmesi üzerine tepkisini twitterdan gösterdi. Fincancı, Gülmen ve Özakça’nın muayenesinde görevli uzman olarak süreçte yaşanan hak ihlallerini sosyal medya hesabından paylaştı.

Fincancı’nın açıklamasının tamamı şu şekilde:

“28 Haziran’da acil talepli AİHM başvurusu ile başlayan yazışmalar 10 Temmuz’da AİHM’in açlık grevini sonlandırmaları çağrısı ve kendi seçtikleri bir hekimin varlığında muayeneleri ara kararı ulaşır.13 Temmuz’da 6 hekimlik bir heyet Ankara Tabip Odası tarafından iletilir. Tek hekim ısrarı üzerine ben görevlendirilirim zira kötü muamele işkence sorusu da vardır. 4 Temmuz sabahı hala haber gelmemiştir, atlar Ankara’ya giderim. Vardığımda karar çıkmıştır doğruca Sincan Ceza İnfaz Kurumu (CİK) Hastanesi’ne giderim. Hatırlatırım 28 Haziran tarihli acil talepli başvuru üzerinden 16 gün geçmiştir ve 17 Temmuz’a kadar süre vermiştir AİHM. Akşam 6.30’da muayeneler başlar, bir iç hastalıkları uzmanı, bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve bir nöroloji uzmanı, acilde görevli bir hekim, başhekim ve ben. Muayene 9.40’da biter, tüm tetkikler yapılır altına imza attığım tutanağın bir örneği istememe rağmen verilmez. Sonra avukatlar tüm tıbbi belgeleri ister, yine verilmez. 17’sinde görüşme ve muayene bulgularımı, gözleyebildiğim uzman muayenelerini içeren 9+8=17 sayfa tıbbi belgeleme gider. AİHM tıbbi belgeler ve raporu 19 Temmuz’da iletir, laboratuvar sonuçları ile 20 Temmuz’da 4+3=7 sayfa bilimsel değerlendirme gönderilir.

AİHM bir istisna yaparak 21 Temmuz’da durumun aciliyetine binaen(!) ara kararın Türkçesini de iletir. 17 Temmuz tarihli hastane raporu ve hükümet yanıtı eşliğinde. Yanıtta beni neden seçtikleri hekim olduğumun açık olduğu, doktor değil avukat gibi davrandığım da eksik değil. Bu hafta pirimiz Virchow’u anmam boşuna değildi, “Hekim hastasının avukatı olmalıdır”ı boşuna alıntılamamıştım. Yanıtta Sincan CİK Hastanesi hekimleri hayati tehlikeleri var ama infaz ertelemeye Numune karar versin diyordu. Muayene olmazlarsa acil talebini düşürürüz diyen ve okuyabilmemiz için ara kararı Türkçe gönderen AİHM’e rahat okuyabilsinler diye hemen 24 Temmuz’da 5 sayfalık bir ingilizce tıbbi görüş ilettik ve 3 uzman hekim tarafından yapılan çok ayrıntılı muayenenin yeterliliğini anlattım. Yeniden muayenenin, tüm aşamaların sağlıklarını olumsuz etkileyeceğini tüm etik belgeleri bilimsel araştırmaları da alıntılayarak yazdım. Ulusal otoriteyle kooperasyon göstermememiz halinde acil talebinin dikkate alınmayacağı vurgusu üzerine olumsuzluk bizden kaynaklanmasın dendi. Ben de 25 Temmuz’da tekrar Ankara’ya gittim. 8.50’de Numune’deydim, ortada kooperasyonun “k”sı yoktu, tesadüfen okul arkadaşım ile karşılaşmasak, o da cezaevlerinden sorumlu başhekim yardımcısı olmasa muayene bilgisine ulaşmak dahi mümkün olmayacaktı.

Sonra hastane bahçesinde yüzlerce çevik, yüzlerce jandarma belirdi saat 12.30 sularında, böylece Nuriye ve Semih’i getirildiklerini anladık ve ambulanslar 13.00 sıralarında hastaneye geldi. Denge ve yürüme güçlüğü nedeniyle Nuriye ve Semih’i zorlukla tekerlekli iskemleye aldık, çevik kalkanlarından yapılan bir çatı ve insan koridoru arasından Numune mahkum koğuşuna girdik. Girişte sağlık personel ve güvenlik odası olduğunu düşündüğüm odalara alındılar. Semih içeride koğuştaki odalardan birinde, Nuriye sağlık personeli odası olduğunu düşündüğüm odada biri 9, diğeri 10 uzmanlık alanından bazı uzmanlıklarda birden fazla hekim tarafından tekrar tekrar şikayetleri sorularak bir çoğu aynı sistem muayeneleri de tekrarlanarak tetkikler istendi. Nöroloji MR ve EMG dediğimiz tetkikleri istediğinde anlamlı sonuçlar çıkmayabileceğini de anlatmaya çalıştım. Saat 6 civarı tüm bu işlemler bittiğinde her ikisi de film çekilmek üzere ambulansa bindirildiler, hastanede nereye götürüldüklerini bulmak mümkün olmadı ve çevik çekilme emri alınca tamamlandığını ve ayrıldıklarını anladım.

3 sayfalık son raporumu da İngilizce 27 Temmuz’da tamamlayıp, tüm gözlemlerimi paylaştım. Götürüldükleri yerin muayene için uygun olmaması, saatlerce aynı muayenelerin tekrarlanması ve muayenelerin kendisi ve ısrarın kötü muamele ve işkence kapsamında değerlendirilmesi gerektiği de dahil, sonuç “devlet iyi bakıyor”. Tüm hekimler hayati tehlike, bakıma gereksinim var diyor,ama cezaevi hastanesinde refakatçisiz tutulabiliyorlar. Üstüne hukukçular ruhsal olarak karar verme yeterliliği olan insanlara açlık grevini sonlandırın çağrısı yapıp devlet size iyi bakar diyor. Ayrıntı çok ama bu kadarı dahi tüm sürecin nasıl hak ihlalleri ile yüklü olduğunu sanırım açıkça gösterebilir. Pek çok bilimsel kaynaklı işkence tanılı, toplam 32 sayfalık muayene, tıbbi belgeleme ve bilimsel görüşe tek bir atıf yoktur.”

Share.

Comments are closed.