Sayacılar öğreniyor, öğretiyor: Dernekleşme, protokoller, Suriyelilerle birlikte mücadele…

0

Birçoğumuz sayacılık mesleğini sayacı işçilerin Türkiye’nin dört bir yanında ayağa kalkıp, haklarını talep etmesiyle öğrendik. İşçiler yıllardır patronlar tarafından inim inim inletilmelerine artık yeter diyerek Gaziantep, Konya, Manisa, İzmir, Adana, İstanbul illerinde kitlesel eylemler gerçekleştiriyorlar. Direniş okulunda mücadeleyi öğrenen işçiler milliyetçiliğin ve mülteci düşmanlığının körüklendiği bu dönemde Suriyelilerle birlikte mücadele ediyor, örgütlenme çatısı olarak dernekleşiyor, kendileri adına imzalanan protokollere ikna olmayarak öz örgütlülüklerini güçlendiriyor. İşte farklı illerdeki sayacı işçilerden bizler için direniş dersleri…

İstanbul’daki sayacılar adına imzalanan protokolde zam ibaresi yok, kurulan komisyon patron yanlısı: İşçiler birlik içinde haklarının takipçisi olacak

Evrensel’de yer alan habere göre sayacıların İstanbul’da iş bırakma eylemlerinin ardından Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği, Türkiye Uyum Ayakkabıcılar Derneği Federasyonu, Ayakkabıcı Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Sayacılar Odası ortak istişare toplantısında aşağıdaki kararlar alınarak ortaklaşa imza altına alındı.

– Kayıt dışı saya diken atölyeler ve ayakkabı imalatı yapan işyerleri ile mücadele edilmesi için kurumların ortaklaşa mücadele etmesine ve ayakkabı sanayi site yönetimlerine site içerisinde kayıt dışı işyerlerinin çalıştırılmaması konusunda yazı yazılmasına,
– Sayacı eğitimlerinin hızlandırılması amacıyla TASEV ve diğer kurumlar ile görüşülmesine,
– Ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren dernek, eğitim kurumları, federasyon ve odaların temsilcilerinin bulunduğu ortak bir komisyon kurulmasına ve bu kurumun alacağı tüm kararların sektöre duyurulmasına karar verilerek, komisyon üyeleri aşağıdaki gibi düzenlenerek başkanın oluşturulan komisyon tarafından seçilmesine karar verilmiştir: Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği 2 üye, Türkiye Uyum Ayakkabıcılar Derneği Federasyonu 2 üye, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Eğitim Vakfı 2 üye, Ayakkabıcı Esnaf ve Sanatkarlar Odası 2 üye, Sayacılar Odası 2 üye. Spor Ayakkabıcılar Derneği 1 üye.”

istanbul sayacılar

Protokolü değerlendiren sayacıların bir kısmı ise protokolde zam yapılacağına dair bir ibarenin olmadığına dikkat çekerek bu durumun kaygı verici olduğunu söyledi. Kurulan 11 kişilik komisyonun 3’ü sayacıların yanında, diğerlerinin de büyük patronlardan yana olduğunu ifade eden sayacılar, “Bu koşullarda nasıl zam verilecek?” diye sordu. Bu koşullarda komisyon başkanının oluşturulan komisyon tarafından seçilmesinin de sayacıların lehine olmadığını ifade eden sayacılar, ayrıca “Yüzde 40 yüzde 30 yüzde 25 oranları vardı. Onlara dair bir açıklama yapılsın” diyor ve birlik olarak haklarının takipçisi olduklarını dile getiriyor.

Adanalı saya işçileri, Ayakkabı İşçileri Yardımlaşma Derneğini faal hale getirerek birlik ve beraberliklerini sürdürecek

Adana’da 6 Eylül’de iş bırakarak birkaç gün içerisinde zamlarını alan Adanalı saya işçileri, derneklerinin açılışını gerçekleştirdi.

adana sayacılar

İşçilerin eylemde seçtikleri komitenin sözcüsü ve dernek başkanı olarak belirledikleri Ömer Tahak, derneğin daha ileri adımlar için bir başlangıç olduğunu söyledi. Birbirlerinin değerini bilerek birlik ve beraberlik içerisinde aynı inançla, aynı azimle yapmış oldukları mücadeleye ivme kazandırmak istediklerini ifade eden Tahak, “Daha büyük devrimlere imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

İzmir’de Suriyeli işçilerle birlikte iş bırakan Türkiyeli sayacılar: “Suriyeliler değil ucuz iş yapmanın sebebi. Suriyelilerle birlikte kazanacağımızı anladık”

Evrensel’de yer alan habere göre sayacıların İzmir’de 2014 yılında Suriyelilerin çalıştırılmasına karşı eylem yaptıklarını hatırlatan sayacı Rıdvan Ertan, birlikte hareket etmeye başlamalarını “Suriyeliler ilk geldiğinde biz bazı şeyleri idrak edemedik. Savaş mağduru insanlardı. Geldiklerinde ceplerinde paraları yoktu. Ucuz dikmeye başladılar. Bu bize de yansıdı. O zaman bu yönde eylemler yaptık. Ancak bugün gelinen noktada anladık ki; Suriyeliler değildi ucuz iş yapmanın sebebi. O nedenle bu defa Suriyelilerle bir olduk. Beraber hareket ediyoruz. Bazı şeylerin üstesinden birlikte gelebileceğimizi anladık. Sonuçta hepimiz işçiyiz burada” sözleri ile aktardı.

izmir- sayacılar

Taleplerinin Türkiye’deki saya işçileriyle aynı olduğunu belirten Suriyelilerden Osman Osman da, Türkiye’deki saya işçileriyle birlikte hareket etmelerinden başka bir yolları olmadığının farkına vardıklarını söyledi. İlk geldikleri günler ucuz çalışmak zorunda kaldıklarını ve bu nedenle diğer sayacılara karşı baskı unsuru olarak kullanıldıklarını belirten Osman, “Türkiyeli işçiler ne talep ediyorsa biz de onu talep ediyoruz. Bu saatten sonra onlarla birlikte hareket edeceğiz. Birlikte kazanacağız” dedi. İşverenlerin kendilerini sömürdüklerini belirten bir başka Suriyeli İşçi Ali Süleyman da, “Geldiğimde ev kiram 2 oda için 250 liraydı. Bugün 600 lira. Ama ben 4 yıldır aynı fiyata ayakkabı dikiyorum. Her şeye zam var ama sayacıya zam yok. Çünkü işveren diyor ki; ‘Biz tıraşlarız yenisi çıkar.’ Yenisini nereden getirecekler merak ediyoruz. Türkiyeli ve Suriyeli işçi bir araya geldikten sonra tüm taleplerimiz kabul edilir” diye konuştu.

Share.

Comments are closed.