Sarı Çelik-İş Sendikası İsdemir’de metal işçilerine ihanet niteliğinde sözleşme imzaladı!

0

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS ) dayatmalarına karşı metal işçileri yeni toplu sözleşme sürecinde kırmızı çizgilerini eylemlilikleri ile gündeme getirirken Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası metal işçilerine ihanet etti. MESS sözleşmesi öncesi sektördeki en önemli sözleşme olarak görülen İsdemir sözleşmesini 3 yıl – %8 zam ile imzaladı. Metal işçileri için başta 2 yıl süreli sözleşme kırmızı çizgiler arasında yer alırken Birleşik Metal-İş Sendikasına üye işçiler %40 zam talep ediyor.

Metal işçilerinin üyesi olduğu sendikalar ile MESS arasında yeni dönem toplu sözleşme dönemi patron sendikası MESS’in dayatmaları sebebiyle sonuçsuz kalırken metal işçileri eylemlilikleri ile kırmızı çizgilerini ve dayatmalara boyun eğmeyeceklerini kamuoyu ile paylaşıyor. MESS patron sendikasının yüzde 3.2 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma maddelerinin sözleşmeye girme dayatmasıyla karşılaşan işçiler 2 yıllık sözleşme ve %40 zam oranından vazgeçmeyeceklerini dile getiriyorlar. Grev yasakları ve ertelemelerine rağmen meşru mücadele zemininde eylemlerini sürdüreceklerini ifade eden metal işçileri fabrikalarda, kent ve ilçe merkezlerinde uyarı eylemleri gerçekleştiriyor.

Böylesi bir tabloda metal işçilerinin elini güçlendirecek birleşik mücadele zemininde işçilerin ortak taleplerinde ısrarcı olacak sendikal yaklaşımlar hayati önem taşırken MESS sözleşmesi öncesi en önemli sözleşme olarak görülen İsdemir sözleşmesi sarı sendika Çelik-İş tarafından bir ihanet sözleşmesi muhtevasına sahip olarak imzalandı.

metalisciyiz.com sitesinde yer alan habere göre işçiler

  • İlk 6 ay: %8
  • İkinci 6 ay: Enflasyon
  • Üçüncü 6 ay: Enflasyon
  • Dördüncü 6 ay: Enflasyon
  • Beşinci 6 ay: Enflasyon
  • Altıncı 6 ay: Enflasyon+%2 zam

alacak.

Bu rezil sözleşmeyi işçilere duyurmak için bir de miting düzenleyen sarı sendika Çelik-İş başkanı Yunus Değirmenci utanmazca şu cümleleri sarf etti: “İşverenin bizi istemediğini söyleyerek eski Türkiye’nin anlayışını dayattılar. Biz yeni Türkiye’nin dönemini İSDEMİR’de hayata geçirdik. Kavga edeceğimizi zannedip pusuda bekleyenlere, emek ve alın teri akıtmadan haybeden geçinenlere, klavye delikanlılığı yapanlara karşı masa başında el sıkışarak imzaladığımız sözleşme tokat gibi cevap olmuştur.”

Değirmenci bir konuda haklı bu sözleşme bir tokattır ancak patrona değil metal işçilerine atılan bir tokat. Çelik-İş yönetimi attığı bu imza ile sektördeki en kötü sözleşmeyi MESS sürecine emsal kılmıştır. Metal işçilerinin mücadelesine ket vurma gayreti içinde olan sarı sendika yöneticileri hainliklerinin hesabını bizzat metal işçilerine verecektir.

 

Share.

Comments are closed.