Real ve Makro/Uyum direnişçileri Migros’u kilitledi!

0

Real Market ve Makro/Uyum Market işçileri Nakliyat-İş Sendikası ile birlikte mücadeleyi büyütüyor. Hileli iflasla, sarı sendikacılıkla mücadele eden, gasp edilen tazminat hakları için memleketin dört bir yanında eylemler gerçekleştiren işçiler bugün İstanbul’da 3 farklı noktadaydı. Ümraniye Meydan AVM, Ümraniye Media Markt önü basın açıklmasından sonra Ataşehir Migros’a gelen işçiler kasa kilitleme eylemiyle seslerini duyurdu.

Ümraniye’de bulunan Meydan AVM Real Market ve Makro/Uyum Market direnişçilerinin ilk adresiydi. AVM içinde bulunan Migros ve Media Markt önünde eylem ypılmasına 2 haftadır izin verilmiyor. Kolluk güçlerinin yoğun baskısıyla karşılaşan işçiler Meydan AVM önünde seslerini duyururken, ekmek kavgası dışında bir dertleri olmadığını kolluk güçlerinin neden onları terörize ettiklerini anlamadıklarını ifade etti.

Sonrasında Ümraniye Media Markt önüne giden işçiler kepenklerin kapatılması üzerine oldukça sinirlendi. İçerideki emekçilerin de haklarını savunduklarını ifade eden işçiler, halka Media Markt’tan alışveriş yapmama çağrısında bulundu.

Son olarak Ataşehir’de bulunan Migros önüne gelen işçiler, önlüklerini bir tarafa bırakarak içeriye girdi. İşçiler alışveriş arabalarını ürünlerle doldurdu. İşçiler genelde çocukları için bebek bezi, kıyafet, oyuncak aldılar. Sohbet ettiğimiz işçiler paraları olsaydı, Migros onların tazminatlarını ödeseydi çocuklarına böyle ürünler almak istediklerini dile getirdiler. İşçiler kasalar önüne dolu arabalarla geldiğinde Migros Müdürü’nün kasaları çalıştırmadığı görüldü. İşçiler kasalar açılana kadar bekleyeceklerini ifade edince, uzun kuyruklar oluştu.

Bu sırada Migros’a alışveriş yapmaya gelen müşterilere gasp edilen haklarını anlatan işçilerin eylemi, müşterilerin alışveriş yapmadan Migros’tan çıkmasıyla başarıya ulaştı. Aynı zamanda Migros Müdürü kasaların açılmasını söylemek zorunda kaldı. İşçiler alışveriş arabalarını kasalarda bırakarak, halktan gelen alkış desteğiyle birlikte Migros’tan çıktı. 

 

 

 

 

Share.

Comments are closed.