PTT-SEN ve PTT KARGO-SEN: 1 Şubat’ta Ankara’ya!

0

PTT’de çalışan taşeron işçileri tarafından kurulan PTT-SEN ve PTT-KARGO-SEN’in Yönetim Kurulu Üyeleri pandemi sürecinde işten atıldı ve ücretsiz izne zorlandı. Bağımsız sendika kurdukları için işten atılan ve ücretsiz izne zorlanan yönetim kurulu üyeleri 9 Aralık’tan beri İstanbul Sirkeci PTT Başmüdürlüğü ve İzmir Bayraklı Posta İşleme Merkez Müdürlüğü önünde direnişe devam ediyor. İşçiler direnişin ilk gününden beri PTT’de bulunan taşeron şirketlerin anayasaya aykırı davrandığını ve bu hukuksuzluğun son bulması için yetkili mercilere çağrıda bulunsa da herhangi bir muhatap karşılarına çıkmadı. İşçiler bugün yaptıkları açıklamada 1 Şubat’ta Ankara’da olacaklarını açıkladı ve herkesi direnişle dayanışma içinde olmaya çağırdı.

YASALARI HATIRLATMAYA, ANKARA’YA!

2019 yılında PTT Taşeron işçilerinin daha iyi şartlarda çalışabilmesi için PTT-SEN ve PTT KARGO-SEN olarak sendikal faaliyetlerimize başladık. Bilinçli bir tercihle hiç bir konfederasyona bağlanmadık, hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmadık sadece ve sadece işçilerin özgücüne inandık. Başka bir sendikal anlayış mümkün diyerek; biz işçiler kendi sendikalarımızı yönetebiliriz, arkadaşlarımızın neler çektiğini en iyi biz biliriz o nedenle haklarını en çok biz savunuruz dedik. Hiç bir müdüre amire boyun bükmedik, sarı sendikaların aşağılık tekliflerini kabul etmedik, taşeron şirketlerle kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerle arkadaşlarımızı satmadık.

Bu onurlu ve dik duruşun bir bedeli olacağını biliyorduk ödemeye de hazırdık. Nitekim taşeron işçiler arasında sağladığımız örgütlenmenin gücünden korkan taşeron şirketlerin hukuksuz uygulamalarıyla, PTT yönetiminin de bu duruma sessiz kalmasıyla sendika yöneticileri olarak işimizden edildik, zorla ücretsiz izne çıkarıldık. Bir ayı aşkın süredir İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirdiğimiz direnişlerimizle konunun muhataplarına bizleri işimizden ederek suç işlediklerini anlatmaya çalıştık. Tüm girişimlerimize rağmen karşımızda herhangi bir muhatap bulamadık.

Sonuç olarak Anayasa’nın 51. maddesi, sendikalar kanunu 24. ve 25. maddesi ve TCK’nın 118. maddelerini hatırlatmak amacıyla İstanbul ve İzmir direnişlerimizi Ankara’ya taşıma kararı aldık. Öncelikle PTT Genel Müdürlüğü, bir cevap alamadığımız takdirde de Ulaştırma Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı önünde fiili meşru mücadelemizi sürdüreceğimizi buradan tüm kamuoyuna duyuruyoruz.

POSTACILARLA DAYANIŞMAYA!

İşçi arkadaşlarımızın dayanışması dışında hiç bir maddi kaynağımız olmadığı için direniş irademizi sürdürebilmek adına herkesin dayanışma ve desteğini bekliyoruz!

Resim

Share.

Comments are closed.