PTT Direnişi: Ankara’da patron istedi, polis saldırdı!

0

PTT Direnişçileri Kod 29 ile işten atmalara, ücretsiz izin saldırılarına karşı; işe iadelerin yapılması ve sendikal haklarının tanınması için günlerdir memleketin dört tarafında direniyor. 

38 gündür İstanbul ve İzmir PTT Başmüdürlükleri önünde devam eden PTT Direnişi, 2 Şubat günü Ankara PTT Genel Müdürlüğü önüne taşındı.  Bağımsız sendikalar PTT-Sen ve PTT-Kargo-Sen’i kurup yönettikleri için Kod 29 ile işten çıkarılan, ücretsiz izne çıkarılan 13 PTT taşeron işçisi, devlet kurumu olan PTT’ye anayasa ve yasaların uygulanması ile işlerine iadelerini talep etmek için Ankara’da muhatap aradı. PTT Genel Müdürlük önüne vardıklarında ise Ankara Emniyeti ve barikatı ile karşılaştılar. Polisler işçilerin etrafını kuşatarak baskı ve tehdit ile eylemi sonlandırmalarını aksi takdirde gözaltı işlemi yapacağını söyledi. Bu esnada PTT direnişçileri ile dayanışmaya direniş alanına gelen Ankara İşçi Meclisi’nden 2 kişi gözaltına alındı.

Yapılan gözaltı işlemine ve tehditlere karşı işçiler tepkilerini ortaya koydu, kararlılıkla direnişe devam edeceklerini alandan ayrılmayarak gösterdi. Polisler, direnişçilerin hem genel müdürlük önünden uzaklaştırılması hem de Ankara’dan çıkarılması için uyduruk yasak ve kurallar icat etmeye çalışsa da PTT işçileri, sendika uzmanları ve avukatları buna karşı çıkarak haklarını savundu.  Günün sonunda Ankara Ulus Meydan’da yapılan basın açıklaması eylemiyle hem PTT’nin işçi ve sendika düşmanı tavrı hem de Ankara Emniyeti’nin işçileri abluka altında tutarak tehdit etmesi teşhir edildi.

Ankara’daki ikinci günde, işçilerin PTT Genel Müdürü Hakan Gülten ve PTT Yönetim Kurulu Başkanı Enver İskurt ile görüşme talebi için Ankara Emniyeti’nin aracı olacağını beyan etmesi üzerine bekleyişe geçildi. Bu sırada da çeşitli siyasi partiler,  sendikalar ziyaret edilerek direniş hakkında bilgi verilip kamuoyu desteğinin önemi vurgulandı. Üçüncü gün PTT-Sen Genel Başkanı Halit Büyük, Aile ve Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Genel Başkan Yardımcısı ile görüşerek yaşanan hukuksuzluklar aktarıldı, araştırma ve incelemelerin yapılması istendi. Ulus Meydan’da yapılan ikinci basın açıklaması eyleminde, Ankara Emniyeti’nin verdiği sözü tutmaması üzerine her ne olursa olsun PTT Genel Müdürlüğü önüne gidileceği ilan edildi.

5 Şubat Cuma günü saat 10’da tekrar PTT Genel Müdürlüğü önüne gidildiğinde işçiler Hakan Gülten ve Enver İskurt ile görüşme talebinde ısrarcı olduklarını yoksa bir yere ayrılmayacaklarını belirtti. Bu esnada PTT İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ali Yaz “bunlar taşeron işçi, görüşsek bile yapabileceğimiz bir şey yok” dediği haberi işçilere ulaştı. Saatlerce bekleyişin ardından işçiler ve sendika uzmanları Hakan Gülten’in talimatıyla polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Aralarında dudağı patlatılan, yaralanan, şiddete uğrayan 14 kişi pandemi koşullarında küçücük bir araca tıkılarak Ankara Emniyetine götürülüp kişi başı 400 Lira idari para cezası kesildi.

PTT işçileri tüm saldırı ve engellemelere rağmen direnişlerini İstanbul ve İzmir Başmüdürlükleri önünde sürdürme ve merkezleri ziyaret ederek örgütlenme faaliyetlerine devam etme kararı aldı. Daha güçlü daha direngen bir şekilde mücadeleyi sürdürerek, 14 bin taşeron işçisinin sesini, talebini dile getirmeye, haksızlık ve hukuksuzluklara karşı fiili meşru direnişlerine devam edecekler. Ne işkolu barajları ne patronların usulsüzlükleri  ne de devletin kolluk güçlerinin engellemeleri örgütlenme çalışmalarını ve direnişlerini kıramayacak.

Share.

Comments are closed.