Peru maden işçileri süresiz grev başlattı

0

Maden işçileri onurlu bir toplu sözleşme anlaşmasının yapılmasını ve Temmuz’da başkanın onayladığı emek karşıtı reformların kaldırılmasını talep ediyor.

10 Eylül günü Peru maden işçileri toplu pazarlık hakları, maaş artışı ve daha iyi çalışma koşulları için süresiz grev başlattı. Başkent Lima’da yüzlerce maden işçisi kentin farklı bölgelerinden San Martin Meydanı’na aktı. Grevin ikinci günü yani 11 Eylül’de Lima’daki maden işçileri polis tarafından saldırıya uğradı. Biber gazıyla püskürtülmeye çalışılan işçilerin flamaları ve pankartlarına zorla el kondu.

Grev çağrısı Peru Ulusal Maden, Metal ve Çelik İşçileri Federasyonu’ndan gelmişti. Grevi başlatan, Başkan Martin Vizcarra’nın işçi temsilcileriyle oturup diyalog kurmayı reddetmesi oldu. Federasyon kendisine bağlı 102 alt sendikadan işçiyi greve katılmaya ve gerek başkentte gerek ülkenin önemli yerlerinde düzenlenecek eylemlere dahil olmaya çağırdı.

Grevin 2. günü olan Çarşamba günü grevci işçiler başkent Lima’da sokak gösterisi yaptı, “ulusal kongre”ye doğru yürüdü, polisle çatıştı.

12 Eylül’de ise işçiler Çalışma Bakanlığını bastı. Beşinci kata kadar çıkmayı başaran işçilere polis saldırdı, 17 işçi gözaltına alındı.

Grevin arkasında yatan bir diğer sebepse Temmuz ayında başkanın onaylıyla çıkarılan Ulusal Rekabet ve Verimlilik kanununun getirdiği emek karşıtı reformları reddetmekti. Bu kanun Peru’daki çoğu sendika için, emek haklarını gerileten ve sadece işletme sahiplerine yarar sağlayan bir adım. Ücretli izinlerin ve tazminatların azaltılması, kıdem tazminatına el konulması, güvencesiz sözleşmeli işlerin yaygınlaşması gibi önlemler sebebiyle yasa işçileri köleliğe mahkum etmekte. Ayrıca işverenler geçersiz sebeplerle işçileri kovduklarında dava açma haklarını, pazarlığa gitme ve grev yapma haklarını da ortadan kaldırıyor.

Madencilik sektörü Peru’nun en önemli sektörlerinden biri. Peru dünyanın en büyük üçüncü bakır, gümüş, çinko ve kalay üreticisi. Ayrıca altın üretiminde de yedinci sırada. Madencilik ülkenin başat ekonomik motoru. Ülke ekonomisine her yıl maden ihracatından milyonlarca dolar giriyor.

Federasyonun genel sekreteri Jorge Juarez’in açıklamalarına göre maden şirketleri gelirlerini %50 oranında, karlarını ise %160 oranında arttırmış durumdalar. Oysa işçiler sadece %2’lik bir zam almış durumda.

Share.

Comments are closed.