Patronların Hukuku Madenciyle Yürüyen Başaran Aksu’yu Yargılıyor!

0

Örgütlenme Koordinatörümüz ve Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, tazminat mağduru Soma/Uyar Maden İşçileri ile beraber yürüttüğü mücadele nedeniyle sarı sendika ve patronların işbirliği içindeki şikayeti ile ‘’Suç İşlemeye Tahrik’’ suçlaması ile yargılanıyor. İlk duruşma 22.12.2020’de (yarın) Soma 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Geçtiğimiz yıl Somalı madenciler, Bağımsız Maden-İş öncülüğünde yasa yaptıran ve hatta mevcut yasakları bozduran bir mücadele vererek tazminat haklarını söke söke almışlardı. 8 yıldır tazminat haklarını alamayan 748 Uyar Maden işçisi ise hak kazanımının kapsamı dışında bırakıldı. Uyar Maden İşçileri 12 Ekim 2020’de Ankara Yürüyüşlerini başlattı. Kazandılar.

Tüm Soma halkının seferberlik içinde olduğu direniş esnasında örgütlenme uzmanı olarak her daim alanda olan Başaran Aksu’nun şahsında yapılan bu şikayet ve ‘’suç’’ iddiası Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın; sarı sendikaların tüm kirli hesaplarının ve işbirlikçiliğinin önünü kesen ve maden havzalarında kökleşerek senelerdir işçilerin haklarını gasp eden onları ölümle, hastalıkla, sakatlıkla iç içe çalışmaya mecbur eden patronlara karşı inşa edilen mücadeleci ve direngen sendikal çizgisine yapılan açık bir saldırı ve caydırma çabasıdır.

Madenciler ve Bağımsız Maden İşçileri Sendikası bu cılız saldırıya cevabı kuşattıkları kent meydanlarıyla, Meclis’e dayatılan yasalarla, korkusuz ve uzlaşmaz bir şekilde göğüsledikleri gözaltı tehditlerinde ve darp edilerek, taciz edilerek çıktıkları gözaltılarda duruşlarıyla vermiştir. Soma Meydanı’ndan ‘’HODRİ MEYDAN!’’ diye haykıran Hamiyet, Ermenek’te tomanın karşısına dikilen Fadime bu saldırıları çoktan göğüslemiş ve savurmuştur.

Madenciyle, işçiyle yürüyenle yürümekten onur duyuyoruz. İşçiyle yürümek suçsa, bu suça ortağız, yoldaşız.

Share.

Comments are closed.