Ana Sayfa Güncel Özel Haber | DİSK, Soma maden işçisinin sendikaya üyeliğini engelliyor!

Özel Haber | DİSK, Soma maden işçisinin sendikaya üyeliğini engelliyor!

DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’e e-devlet üzerinden başvuru yapan işçi U.M.’nin başvurusu sendika yönetimi tarafından reddedildi. Dev Maden-Sen yönetimi, açık açık sendikaya muhalefet edenlere destek olabileceği için üyeliğin reddedildiğini sistem üzerinden yazdı ve U.M.’ye iletti. U.M. red cevabının bir gün sonrasında işten atıldı.

DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’in 24 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulu’nda bir yanda yıllardır sendikayı yerinde saydıran, kendi koltuğunu korumaktan başka bir kaygısı olmayan “sendika bürokrasisi” ve bunca başarısızlığa, bunca beceriksizliğe rağmen onlara hala kol kanat geren kimi siyasi gruplar diğer yanda ise, bilfiil madenlerde çalışan, işçilerin söz ve karar sahibi olması gerektiğini savunan, 301 madencinin katledildiği Soma’da DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen bürokratizmine karşı canla başla sendikayı örgütlemeye çalışan işçilerin oluşturduğu liste yer alıyordu. İkinci listeyi oluşturan Maden İşçileri Meclisi, kongre tarihinin Meclis’ten kaçırılması, kendilerine yanlış üye listesinin verilmesi, oy kullanma hakkı olan 470 üyenin iletişim bilgilerinin yönetim tarafından verilmemesi, kongre günü işçilerin salona girişinin engellenmesi, linç girişimi gibi türlü ayak oyunu ile karşılaşmıştı ve nihayetinde ortalama 60 yaşındaki madenci olmayan kişilerden oluşan ilk liste işçilerin öz örgütlülükleri hiçe sayılarak kongreden çıkarılmıştı.

(Kongre sürecine dair daha detaylı bilgi için Soma Maden İşçileri Meclisi’nin açıklaması okunabilir.)

DİSK Dev Maden-Sen’e üye olmak için e-devlet üzerinden başvuruda bulunan işçi U.M.’nin sendika yönetimi tarafından aldığı red cevabı ise DİSK’e bağlı bir sendikanın içler acısı halini bir kez daha ortaya koydu. Gerekçede sendikaya muhalefet edenlerin faaliyetlerine destek olabileceği düşünüldüğü için üyeliğin reddedildiği büyük bir aymazlıkla yazıldı.

“ALLAHLARINDAN BULSUNLAR”

Konu hakkında düşüncelerini almak üzere görüştüğümüz U.M.’nin değerlendirmesi ise şu şekilde:

“Bulunduğum işyerinde sendikanın barajı aşması için faaliyet yürütüyor ve çevremdeki herkese sendikanın faydalarından bahsediyordum. Üyelik başvurusuna böyle bir cevap gelince şok oldum. Soma’da söz konusu muhalefet grubu dedikleri kişilerle neredeyse 15 bin işçinin tamamı görüşüyor. Bu durumda tüm işçiler, hepimiz yönetimin düşmanı mı oluyoruz? Patronlarla ömrümüz mücadeleyle geçti. Öldürdüler, kanımızı emdiler. Şimdi sendikada da aynı durumla karşılaşıyoruz. DİSK gibi bir sendika kimlere kalmış, artık takdir işçileri seven, anlayan kamuoyunun. Red cevabını okuduktan bir gün sonra da ne hikmetse işten atıldım. Benim başvuru sonrası işten atıldığımı duyan işçi arkadaşlarım da tepki olarak sendikadan istifa ettiler. Soma’da sendikanın üyesi kalmadı. Allahlarından bulsunlar.”

“DİSK YANIT VERDİKTEN SONRA KONUYLA İLGİLİ DEĞERLENDİRME YAPACAĞIZ”

U.M’nin yaşadığı süreçle ilgili olarak Soma’da örgütlenme faaliyeti yürüten Başaran Aksu ve Kamil Kartal, DİSK’in konu ile ilgili bir açıklama yapmasını beklediklerini, sonrasında değerlendirme yapacaklarını ifade ettiler.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler