gününde

Oyunculardan iş cinayeti sonucu ölen Hasan Karatay için basın açıklaması

0

Sinema ve tiyatro oyuncuları geçen hafta sette boya yaparken hayatını kaybeden Hasan Karatay için basın açıklaması gerçekleştirdi.

OG Medya’nın yapımcılığını üstlendiği “Atiye” isimli Netflix dizisinin setinde çalışan Hasan Karatay, merdivenlerden düşerek ağır yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY), Sinema, Reklam, Dizi ve TV Programı Çalışanları Sendikası (Sinema TV Sendikası), Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE-SEN), İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Kamera Asistanları Derneği (KAD) ve Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyuncuları Sendikası (Oyuncular Sendikası)  Hasan Karatay için Sinema TV Sendikası’nda basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasının tam metni şu şekilde;

Basın ve Kamuoyunun Dikkatine;

5 Nisan 2019 tarihinde saat 22.00 civarında, OG Medya’nın yapımcılığını üstlendiği Atiye (The Gift) isimli Netflix İnternet dizisinin setinde boya yaptığı sırada, meslektaşımız Hasan Karatay gerekli önlemlerin alınmaması sebebiyle merdivenden düşerek ağır yaralanmış ve 9 Nisan 2019 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Acı olay Dolapdere’de bulunan bir sanat galerisinde, ertesi gün başlayacak olan setin hazırlık aşamasında gerçekleşmiştir. Hasan Karatay, 5 Nisan günü saat 18.00 civarında sanat ekibi tarafından duvarları boyamak üzere sete çağrılmış, yapımcı şirket tarafından SGK girişi yapılmadan çalıştırılmıştır. Kaza anında, sette iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli olmadığı için ilk müdahale ekip arkadaşları tarafından yapılmış, daha sonra 112 acil servis aranmıştır. Aldığımız bilgiler doğrultusunda Hasan Karatay, saat 23.00 civarında Şişli Etfal Hastanesi’ne getirilmiş ve iki kez beyin tomografisi çekilmiştir. Daha sonra heyet kararıyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne nakil edilip beyin cerrahisi bölümü tarafından acil ameliyata alınmıştır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Ön Adli Rapor Formunda olay özeti “inşaatta yüksekten düşme ifadesiyle 112 tarafından getirilen hasta” olarak kayıt edilmiş ve “iş kazası” olduğu belirtilmiştir. Uzun süren yaşam mücadelesi sonucu, 9 Nisan’da önce beyin ölümü gerçekleşmiş, aynı gün 17.00 civarında ise hayatını kaybetmiştir.

OG Medya yetkililerine ilettiğimiz toplantı talebini yineliyoruz. Söz konusu projenin yapımcılığını üstlenen OG Medya ve Netflix Türkiye’den, yaşanan acı olaya ilişkin kamuoyuna derhal “detaylı” bir açıklama yapmasını talep ediyoruz. Ayrıca sette, kazadan sonra dahi “tam zamanlı” iş güvenliği uzmanı istihdam edilmediğine dair iddialara da OG Medya acilen cevap vermelidir.
Bu acı olaya rağmen, üst işveren Netflix Türkiye’nin İKSV ile İstanbul Film Festivali kapsamında ortaklaşa gerçekleştirdiği “Hakan: Muhafız” gala ve parti organizasyonlarını herhangi bir açıklama yapmaksızın gerçekleştirmiş olmalarını ve setin hemen ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi devam etmesini, duyarsızlık ve ölen kişinin yakınlarına saygısızlık olarak görüyor ve kınıyoruz. İçinde dizide görev alan bazı oyuncu arkadaşlarımızın da bulunduğu kişilerin, kamuoyuna yansıyan bu acı olayın ‘kader’ veya ‘kendi hatası’ şeklinde yansıtması bizleri derinden üzmüştür. Bu açıklamalar yapımcının kazadaki sorumluluğunu, iş arkadaşımızın güvencesiz ve sigortasız çalıştırıldığı gerçeğini gizleyemez.

Setler, İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İş yerleri Tehlike Sınıfları Tebliği’ne göre “tehlikeli” iş yerleridir. Setlerin öncesi ve sonrasında bir bütün olduğunu ve ön hazırlık ekiplerini ayırmadan çalışma ortamlarında gerekli önemlerin alınması gerektiğinin altını çiziyoruz. Ciddi tehlikeler ve riskler barındıran, binlerce “iş kazası” yaşanan setlerde, yapım şirketlerinin büyük sorumluluğu vardır. Gerek yasal mevzuata aykırı ve insanlık dışı çalışma saatleri, gerekse alınmayan güvenlik önlemleri sebebiyle tüm set çalışanların CAN GÜVENLİĞİ yok sayılmaktadır. Bu vahim olayın gerçekleşmesiyle bir kez daha anlıyoruz ki sektörde çok ciddi denetim ve yaptırım eksiği vardır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, setlerde “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” önlemlerini almayan yapım şirketlerine ciddi ve caydırıcı yaptırımlar uygulamalıdır.

Set öncesi ve sırasında çalışma ortamında bulunan işçilerin yani bizlerin, yapımcı tarafından sigortalandığımız, işçi sağlığı ve güvenliği koşulların sağlandığı bir çalışma ortamı istiyoruz!
SEKTÖRÜN BU OLUMSUZ ÇALIŞMA ŞARTLARI DERHAL DEĞİŞMELİDİR!

1 Ocak 2019’da yine bir ihmal sonucu kaybettiğimiz Uygar Can Çetinkaya’nın üzüntüsü dinmeden ve bütün çağrılarımıza rağmen, şimdi de bu acı olayın yaşanmasını kabul etmiyoruz!
ARTIK YETER!

#SetlerdeÖlmekİstemiyoruz

BİROY Sinema Oyuncuları Meslek Birliği
ÇASOD Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği
İSİG MECLİSİ İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi
KAD Kamera Asistanları Derneği
OYUNCULAR SENDİKASI Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyuncuları Sendikası
SİNEMA TV SENDİKASI Sinema, Reklam, Dizi ve TV Programı Çalışanları Sendikası SİNE-SEN Sinema Emekçileri Sendikası

Share.

Comments are closed.