Nuriye ve Semih’in açlık grevinin 141.günü…

0

KHK ile haksız hukuksuz yere ihraç edildikten sonra direnişe başlayan ve direnişlerini açlık grevi ile sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinin 141.gününde.

Açlık grevi direnişi ile ilgili son dönem gelişmeler ise şu şekilde:

  • Cezaevi koşullarında açlık grevlerini sürdüren Gülmen ve Özakça için devlet yetkilileri adım atmamakla yetinmeyip bir de kitapçık yayınladı.  İçişleri Bakanlığı Araştırma ve Etütler Merkezi’nin yayınladığı kitapçıkta Gülmen ve Özakça haklarında açılmış ve karara varılmamış davalar delil gösterilerek terörist ilan edildi.

 

  • Nuriye ve Semih için Dayanışma Platformu 23 Temmuz’da Ankara’ya bir çağrı yaparak Gülmen ve Özakça’nın taleplerini dile getirmek istedi. Eylemde 70’e yakın gözaltı yaşandı. Aralarında Engin Karataş, Barkın Timtik, Nazife Onay, Ebru Timtik’in gözaltıların bir kısmı serbest bırakılmadı. Gözaltılar 4 günün sonunda bugün savcılığa çıkarıldı.

 

  • Gülmen ile Özakça’nın avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluğa yapılan itirazı reddetmesinin ardından AİHM’ye başvurmuştu. Edinilen bilgiye göre; AİHM’nin isteği üzerine Gülmen ile Özakça  Numune Hastanesi’ne götürüldü ve sağlık kurulu tarafından incelemeleri yapıldı.

 

  • Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevinde arabuluculuk girişimleri, yeniden canlanıyor. İnsan Hakları Derneği eski başkanlarından Akın Birdal, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, devlete geçmişte yaptıkları başvurulara bir yanıt alamadıklarını belirterek “Ne yazık ki muhatap bulamadık… Ama şimdi bir kabine değişikliği oldu. Ve şimdi biz, Zülfü Livaneli ve bir grup arkadaş olarak, yeniden başvuracağız” dedi.

 

  • Anayasa değişikliği referandumu sürecinde sokak sokak gezerek yurttaşlara ‘yeni anayasayı’ anlatan Hukuk Öğrencileri İzmir Meclisi, Ankara’da Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için eylem yapan kitleye polisin saldırması ve yapılan gözaltılara ilişkin bir açıklama yayınlayarak, ”Hukuk öğrencileri olarak bizler, öğrendiklerimizde ısrar ediyoruz. Nuriye ve Semih’i serbest bırakın” dedi.
Share.

Comments are closed.