Ne yasaklar ne de gözaltılar durdurabilir: Migros direnişi kazanacak

0

Kocaeli Şekerpınar Migros Depo’da çalışırken kötü çalışma şartları, taciz, baskı ve mobbinge karşı DGD-SEN’e üye olarak örgütlenen işçiler önce ücretsiz izne çıkarıldı, ardından depo önünde direniş devam ederken kod-29 ile işten çıkarıldı. Haksız yere, hukuksuz biçimde işten çıkarılmalarına karşı fiili meşru yollarla direnmeyi seçen Migros Depo işçileri bugün direnişin 90. gününde hakları ve alacakları için her yeri direniş alanına çevirme kararlılığı gösteriyor.

Kod-29’a karşı direniş Şekerpınar Migros Depo önünde ve eş zamanlı olarak Migros patronu Tuncay Özilhan’ın sahibi olduğu Anadolu Grup’un İstanbul Ümraniye’deki genel merkezi önünde sürerken geçen hafta Özilhan’ın Beykoz Çubuklu’daki lüks villasının önüne taşındı. 29 Mart günü Çubuklu’da basın açıklaması yaparak seslerini duyurmak isteyen Migros işçilerine Özilhan’ın emriyle polis saldırarak, direnişçi işçiler, DGD-SEN yöneticileri ve desteğe gelen Dev Turizm -İş Marmara Şubesi’nden bir yönetici olmak üzere toplam 17 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan işçilerin kararlılığından ve mücadelesinden korkmuş olmalı ki hemen bürokrasiyi devreye sokarak oturduğu mahalle için eylem yasağı kararı çıkarttırdı. Kaymakamlık tarafından Beykoz’da sadece Çubuklu Mahallesi’nde 15 gün süreyle eylem yapma yasağı getirilerek direnişçi işçilerin villa önündeki eylemlerine saldırının yasal kılıfı yaratılmak istendi. DGD-SEN ve direnişçi işçiler keyfi yasaklamaları tanımayarak 30 Mart günü Çubuklu’da villa önünde eylem yapmak isterken polis tarafından hiçbir uyarı yapılmadan ve konuşma yapmalarına izin verilmeden onlarca polisin sert saldırısıyla karşılaştı. İnşaat -İş Sendikası’ndan desteğe gelen iki yöneticinin de aralarında olduğu 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan işçiler Beykoz İlçe Emniyeti’nde saatlerce ifadeleri alınmadan tamamen keyfi bir biçimde bekletilerek 3 bin Lira para cezası kesilerek gece yarısı serbest bırakıldı.

Migros Depo işçileri ne patronun ahlaksız suçlamalarına ne de patronu kollayan devletin işkenceci kolluğuna pabuç bırakır. Yıllarca emek vererek, ter dökerek kazandıkları ve anayasal sendikal hakları için sonuna kadar direnecek, haklarını söke söke alacaklar.

5 Nisan Pazartesi günü yine Özilhan’ın villasının önüne bu sefer çadır kurmaya gidecekler. Tüm işçi dostu kamuoyunu desteğe çağırıyorlar:

https://twitter.com/DGDSEN/status/1378326339925737475?s=20

Share.

Comments are closed.