Na-De Elektronik’te işçi kıyımı devam ediyor – Sendika düşmanı patron bu kez de sözünde durmadı

0

Na-De Elektronik’te sendika düşmanlığı hız kesmiyor. Patron bu kez söz verdiği halde işçi kıyımına devam ediyor.

Tuzla’da kurulu bulunan DMY grup ortaklı Na-De Elektronik fabrikasında bir süredir sendikalı işçilere yönelik ağır bir baskı ve kıyım var. 2 Kasım’dan bu yana 100’e yakın işçiyi yoğun baskılarla kıdem ve ihbar tazminatları olmadan işten çıkaran patron, 24 Kasım, Cuma günü işçiler ve üyesi oldukları Birleşik Metal-İş Sendikası basın açıklaması yapacaklarını duyurduğunda görüşmek istediğini söyleyerek açıklamanın iptal edilmesini sağlamıştı.

Geçtiğimiz pazartesi günü sendika ve işçilerle görüşen patron, işçilere, “Sendikaya karşı değiliz.” diyerek, sendikal faaliyetlerinden ötürü kimseyi işten çıkarmayacağına dair söz verdi. Ancak sözünün hemen ertesi gününde 10 kişiyi işten attı, birçok işçiyi ise ücretli  izne çıkardı.

İşçiler olayın hemen ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdiler ve işten çıkış saatinde fabrika önünde bildiri dağıttılar.

Patronun işçilere karşı gerçekleştirdiği tüm bu hak gaspları, yalancılık ve işçi/sendika düşmanlığına karşılık Birleşik Metal-İş Sendikası, cuma günü patrona karşı aldıkları kararı açıklayacak.

Share.

Comments are closed.