Murgul Siyanür’e Hayır Platformu: Cerrattepe’deki rezervi Murgul’da ayrıştıracaklar

0

Artvin Murgul’da Cengiz İnşaat’ın en son 2014’te yapmak için çeşitli girişimlere girdiği siyanür havuzu yapma projesi “Murgul Siyanüre Hayır Platformu”nun girişimiyle bir araya gelen Murgul halkının büyük eylemleri sonucu engellenmişti. Cengiz, siyanür havuzunu 6 yılın ardından tekrar gündeme getirdi. 

Projeyle ilgili olarak Murgul Siyanüre Hayır Platformunun bir üyesiyle konuştuk.

Cengiz İnşaat’a ait Eti Bakır A.Ş Murgul’da da mevcut tesisi var. 2014’te yine Murgul’da düşünmüşlerdi havuz yapmayı ama direnişimiz sonucu gerçekleştirememişlerdi. Halkla beraber iki dönemdir seçilen mevcut Belediye Başkanı Hasan Çavuş’un da katılmasıyla platformumuz öncülüğünde toplandık ve direnişimiz, gücümüz karşılığında Cengiz projeden vazgeçti, zaten bunu yazılı olarak da ifade ettiler.

Belediye Başkanı Hasan Çavuş 2014’te “Biz bir Damarımıza bir de can damarımıza ayak bastırmadık, BASTIRMAYACAĞIZ!” derken 6 yıl sonra projeyi destekler pozisyona geldi. Bunun sebebi ne sizce?

İktidar partisinin başkanı Hasan Çavuş, ikinci döneminde, aynı yerde aynı projeyi bu kez desteklemeye başladı. Yanına görüşmeye gittiğimizde şirket tarafından talebin olmadığını, inisiyatifin tamamen kendi elinde olduğunu söyledi. Biz buna elbette inanmıyoruz. Tamamen halkı kandırmak için siyanürün zararsız olduğunu, hiçbir etkisinin olmadığını konuşuyor. Biz burada halkı bilgilendiriyoruz. 6 yıl önce de aynı bu olayı yaşamıştık o yüzden aslında birçok kişi bilgili. Ancak başkan ve yanındakilerin ikna çabaları sürüyor.

O dönem neden vazgeçtiler bu projeden?

Çünkü halkın örgütlülüğü güçlüydü ve büyük bir eylemlilik gösterildi. 840 işçi vardı, iş bırakmış, halka destek vermişti. Esnaf kepenk kapatmış, okullar boykot etmiş ve tam 5 bin kişi Cengiz İnşaat’ın fabrikasına yürümüştük.

Geri gelmekteki amaçları ne, neden bu kadar önemli Damar köyü?

Geri gelmekteki ısrarlarının amacı, bu projeyi yapmak istemesinin nedeni Cerrattepe’deki altın rezervi. Burası maden olarak çok zengin bir bölge. Cerrattepe’deki rezervi Murgul Damar köyüne getirip burada işlemek istiyorlar. Yani siyanürü burada ayrıştıracaklar. Ama gel gör ki Belediye Başkanı, bize, bu proje tamamen benim isteğim, benim inisiyatifimde diyor.

Burada halkı Bergama’ya, Lapseki’ye götüreceklerini söylediler. Oradaki tesisleri gezdireceklermiş. Halk daha gitmedi tabii, önce muhtarları götürdüler. Yakında halkı da götüreceklermiş. Güya onları bilgilendirmek amaçlı götürüyorlarmış. Tesise götürüyorlar ama dışardaki insanların ne yaşadığı belli değil sonuçta. Tesis tabii ki de güzel olur. Gezdiren de zaten içerdeki kişiler, göz boyamaya çalışıyorlar.

İŞSİZLİK OLSUN AMA ÖLÜM OLMASIN

6 yılın ardından şu an halkın tepkisi ne boyutta?

Halk buna karşı elbette. Şu an bunu isteyen sadece muhtarlar var, belediye başkanının etrafında olanlar. Belediye başkanı zaten onların safında. Birkaç tane de encümen. Birçoğu da çekimser, olsa da olur olmasa da ama olmaması daha iyi diyorlar. Çıkarı olan istiyor yani daha çok. Biz daha çok Ünye’yi örnek veriyoruz, onlar ise burası Lapseki gibi olacak diyorlar. Bu kez ise propagandaları iş istihdamı, geçim olacağı yönünde. Yalan söylüyorlar. İşsizlik olsun ama ölüm olmasın. Bu projenin Murgul Siyanüre Hayır Platformu olarak yapılmasına asla izin vermeyeceğiz!

Platformun Belediye Başkanıyla görüşme sonrası yaptığı açıklamanın tamamı:

Murgul Siyanüre Hayır Platformu olarak bugün belediye başkanı ve ilçe encümenleri ile birlikte bir toplantı gerçekleştirdik. Yaptığımız görüşme neticesinde Belediye başkanı Hasan ÇAVUŞ, şirketin herhangi bir talebi olmadığını Murgul’ da istihdamı sağlamak için bu sorumluluğu Belediyenin aldığını söyledi. Çavuş, ilçe encümenleri ve muhtarlarla birlikte Bergama ve Lapseki’deki Siyanür tesislerini gezdiğini ve kendi gözlemlerince hiçbir problem olmadığını söyledi. Biz de kendimizce merak ettiğimiz soruları kendilerine yönelttik. Bu gezinin ne kadar tarafsız olduğunu, şirket yetkilerinin ne kadar tarafsız bilgi aktarabileceklerini sorduk. Çavuş ve ilçe encümenleri, yapılan teknik gezilerde yanlarında bilirkişi ve bilimsel bilgiye sahip tarafsız kişilerin mevcut olmadığını, yapılan gözlemlemlerin kendi gözlemleri olduğunu belirttiler. Cengiz Holding’in tarafından şu anki durumda herhangi bir proje çalışması olmadığı gibi herhangi bir sorumlulukta almadığını belirttiler. Tamamen belediye başkanı ve ilçe encümenlerinin istekleri doğrultusunda konunun gündeme geldiğini belirttiler. Ortada şu anda hali hazırda bir proje olmadığı gibi belli bir programları ve alt yapılarının mevcut olmadığını beyan ettiler. Yine tüm insiyatifin belediye başkanı ve ilçe encümenleri tarafından götürüleceği beyan edildi. Söz konusu şirketin ne zaman devreye gireceği bilinmemektedir. Çavuş, şirketin şu anda herhangi bir talebi yoktur, kendi insiyatıfımızle halkı ikna edebilirsek ve sağlıklı olduğu konusunda halk ikna olursa tesisin kurulması gündemdedir, halk istemezse kurulmayacağını söyledi. Ayrıca kurulacak olan tesisin güven ve kontrol mekanizmasını belediye tarafından, kurulacak olan komisyonun denetleyeceğini söyledi. Bunun yanında şirketle konuşulan konular hakkında herhangi bir fikir alışverişi yapılmadığını da belirtti. Çavuş, süreçle alakalı Platformu bilgilendireceğini de belirtti. Yapılan gezilerde mevcut tesislerin hiçbirinin Cengiz Holdinge ait olmadığı belirttik, Cengiz Holding’in daha kendi mevcut tesislerinin sızdırdığını belirterek, Damar’da kuracağı siyanür tesisini nasıl ve hangi şartlarda kuracağını ve şirkete güvenmediğimizi belirttik Murgul Siyanüre Hayır Platformu olarak, 2014’den bu yana şirketin çalışma zihniyetinde herhangi bir değişiklik göremediğimizi ve güven ortamının oluşmadığını siz kıymetli Murgul, Damar halkına bildiririz

Murgul Siyanüre Hayır Platformu

Share.

Comments are closed.