gününde

Müjde: İşçi kendi maaşını kendi ödeyecek!

0

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) düzenlediği “Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası”nde konuşan TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Türkiye’nin içerisinde bulunduğu kriz ve işsizlik ortamına çözüm olarak sunulan teşvik paketlerinden bahsetti. Teşvik paketlerinin içerdiği ve torba yasa ile meclisten geçen çözüm ise patronlara destek!

İstihdam seferberliği adı altında patronlara sunulacak çeşitli ödenekleri konu alan yasa meclisten geçerek Resmi Gazete’de yayımlandı. “2019 İstihdam Seferberliği Tanıtım Programı”nın bugün yapılan tanıtımında konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İşverenlerimizin nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücreti de devlet olarak biz karşılayacağız. İzleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edeceğiz.” dedi.

15 senede işverene 150 milyar lira destek!

İstihdam Seferbeliği Programı’nı Berat Albayrak, Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Zehre Zümrüt Selçuk birlikte hazırladı. Hazırlanan seferberlik progamının amacı devlet bütçesinden patronlara aktarılan paranın önünü açmak. 2004 yılından bugüne işverene 150 milyar liraya yakın destek sağlandığını söyleyen Selçuk, ekonominin içinde bulunduğu bu durumun Gezi Direnişi, 15 Temmuz ve terör saldırılarından kaynaklandığını söyledi. Asgari ücrete yapılan zam ile birlikte 500 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerine 101 lira, 500’ün altında çalışanı olan iş yerlerine 150 lira asgari ücret desteği verildiğini de belirtti.

Share.

Comments are closed.