Manisa Valiliği madencilerin hak talebini yasaklıyor

0

Uyar Madencilik işçisi 748 madencinin kıdem, ihbar, ölüm, iş kazası tazminatları ve ücret alacakları 8 yıldır ödenmiyor. Madenciler, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası öncülüğünde bu haksızlığa karşı 12 Ekim’de Soma’dan Ankara’ya yürüyecek.

748 Somalı madenciyi ve ailesini mağdur eden bir konu hakkında bugüne kadar tek bir adım atmayan Manisa Valiliği, İçişleri Bakanlığını’nın genelgesini dayanak göstererek “06 Ekim 2020 tarihinden 20 Ekim 2020 günü saat:23.59’a kadar 15 gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, açlık grevi, oturma eylemi, çelenk koyma, stant açma, çadır kurma, anma toplantısı/toplanma vb. her türlü etkinlik ve eylemlerin yapılmasının YASAKLANMASINA…” karar vermişti.

Bu yasaklama kararına rağmen, dün (9 Ekim) Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Manisa Valisi Yaşar Karadeniz’in katılımıyla Manisa’nın Gördes ilçesinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz’in temel hak ve özgürlüklerden biri olan toplantı, gösteri ve yürüyüş yapma özgürlüğünü madencilere yasaklarken Bekir Pakdemirli ile birlikte gün boyu çeşitli etkinlikler yapması bu yasağın madencilerin hak taleplerine dönük bir yasak olduğu bir kez daha çok net şekilde anlaşılmaktadır.

                         

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye uygulanmayan yasağın karşılığı sermaye devletinin tarafını açık etmesidir. İşverenden, patrondan taraf Valiliğin bu keyfi yasaklama kararı madencilerin hak mücadelesini engelleme niyetinden başka hiçbir şey değildir. Bağımsız Maden-İş’in yasak kararına karşı yaptığı açıklamaya göre maden işçileri ve sendika yönetimi keyfi ve hukuka aykırı yasa kararına karşı her türlü meşru ve hukuki hakları kullanacaklar ve yürüyüşten vazgeçmeyecekler. Madenciler, tüm kamuoyunu hak mücadelelerini duyurmaya, dayanışma göstermeye ve yürüyüşe destek olmaya çağırıyor.

Share.

Comments are closed.