gününde

Mahle Filtre’de işçi düşmanlığı: 9 yıllık tazminatını vermediler, Türk Metal işvereni korudu

0

Gebze’de bulunan Mahle Filtre Sistemleri’nde 9 senedir çalışan Ceyhan Özcan işten atıldı. İş yerindeki yeni makineler ile ilgili eksik bilgilendirme yapılması ve bu eksik bilgilendirme sebebiyle yaşanan durum sonucu Ceyhan Özcan’ın 9 senelik tazminatı da elinden alındı. İş yerinde yetkili olan Türk Metal Sendikası işverenin yanında tutum alıp Özcan’ın iş akdinin feshine neden oldu. Özcan, hukuki süreci başlattı.

“Eğitim sırasında eksik bilgilendirme yaptılar.”

Ben Mahle Filtre’de vardiya amiriydim. Gece vardiyasında çalışıyordum. Bize yeni makineler ile ilgili eğitim verildi ama makine enerji kesince tonajdan düşüyormuş, bu söylenmedi. Tonajdan düştüğü için kalıbı açarken sıkıntılar çekiyorduk. Eski makinelerdeki gibi açılmıyordu kalıplar. Ben de dışarıdan bir harici ile çıkarmaya çalıştım ancak bu şekilde olmaması gerekiyormuş bu yüzden zedelenme yaşandı. Ancak bir vardiya sonra kaynak atılıp düzeltildi. İş yeri yine de beni hatalı gösterdi ve tazminatımı ödemeden beni işten çıkardı. Bir maaşımın üzerinde de maliyet çıkardı. 9 senedir orada çalışıyorum. Makine ile ilgili eğitim verildi dedim ama çoğu şey de bize söylenmedi. Eğitim sırasında bize eksik bilgilendirme yaptılar.

“Sendika da var ama…”

Ayın 5’inde maaş günüydü. Beni bir kurula aldılar, iş yerinde sendikada var aslında. Benim yazılı savunmamı aldılar. Sonrasında da kurul savunmanızı yeterli bulmadı, işten çıkartıldınız dediler. İş Kanunu’nun 25/2. Maddesine göre işten çıkartmışlar; yani tazminat veya işsizlik maaşı talep etme hakkımı da elimden alıyorlar.

Türk Metal Sendikası beni korumadı

İş yerinde Türk Metal Sendikası yetkili. Sendika yöneticileri olay esnasında beni koruyacak hiçbir şey yapmadı. İşverenden taraf oldular ve İş akdimin feshedilmesini sağladılar. Hukuki süreci de başlatıyoruz. İşe iade davası açacağız önce. Kabul edilmezse tazminat için başvuracağım.

 

Share.

Comments are closed.