Mahir Kılıç ‘ölüm orucu’ kararını erteledi

0

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işten çıkardığı direnişçi 6 işçiden biri olan ve 106 gündür açlık grevinde olan Mahir Kılıç, 3 gün önce, 26 Şubat Pazartesi günü (bugün) başlamak üzere ‘ölüm orucu’ kararı almıştı. Dün gece DİSK yönetiminin aniden aldığı bir kararla, önümüzdeki süreçte sorumluluk alacağını söylemesi üzerine Kılıç, süreci izleyeceğini ve ölüm orucunu ‘ertelemeye’ karar verdiğini duyurdu. Ayrıca bu kararında ailesinin, diğer konak direnişçisi dostlarının ve kamuoyunun baskısının etkili olduğunu söyledi.

İzmir Belediyesi’nin 258 işçiyi işten çıkarması üzerine 6 işçi, 106 gündür Konak Meydanı’nda direniyor. Direnişçi işçilerden biri olan Mahir Kılıç ise tek başına gerçekleştirdiği açlık grevini geçtiğimiz günlerde ‘ölüm orucuna’ çevireceğini duyurdu. Kılıç’ın aldığı bu karar, başta ailesi ve direnişçi dostları olmak üzere birçok destekçisini şok etti.

Gazete Hayır’ın yaptığı haber‘e göre, DİSK 25 Şubat Pazar günü (dün) acil olarak Başkan Kurulu’nu topladı. DİSK Geneş Başkanı Kani Beko, DİSK Örgütlenme Daire Başkanı ve Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Cafer Konca’yı görevlendirdi. Kılıç’ın ifade ettiğine göre, “Cafer Konca, salı günü İzmir’e gelecekmiş. Bu hafta içi adaletsizliği çözmek için adımlar atacaklarmış.” Durumun önümüzdeki günlere ertelendiğini söyleyen Kılıç, “Kimse bizim sabrımızı, kararımızı sınamasın. Kararım sadece ertelendi. Onlara da söylediğim gibi, atacakları adımlara göre şekillenecek, bu onların elinde. Bekleyip, göreceğiz.” dedi.

Mahir Kılıç, açlık grevinin devam ettiğini ancak, sözler tutulmazsa ölüm orucuna başlayacağını vurguladı.

Share.

Comments are closed.