gününde

Maaşlarını alamayan Tuzla Aquapark çalışanları: “Bir günde kazandıkları para maaşlarımızı ödemeye yeter”

0

Temmuz ayında açılışı yapılan Tuzla Viaport Marina’da yer alan Marina Aquapark İstanbul’un en büyük aquaparkı olma özelliği ile övünürken parkı var eden çalışanlarına maaşlarını ödemiyor.

İstanbul’un en büyük aquaparkını açtıklarını söyleyen Via Grubu Genel Müdürü Ogün Turanlı, “15 bin metrekarelik bir alana kurulduk. Kaydıraklara baktığınızda İstanbul’un en büyüğüyüz diyebiliriz. 17 kaydırağımız var. İçinde de bizim göz bebeğimiz olan, adrenalin tutkunlarını bekleyen ‘Looping Rocket’ adı verilen kaydırak da var. Dalga havuzumuz, köpük partilerimiz bulunuyor. Sadece kadınlarımızın kullandığı özel bir havuzumuz da mevcut” diye Temmuz ayı başında konuşmuştu. Görünen o ki bunca reklam, parkın işlemesini sağlayan çalışanların vahşet koşullarında çalıştıklarını gizlemek için yapılıyor.

Aquapark çalışanlarından edindiğimiz bilgiye göre işçiler aylardır maaşlarını alamıyor, sigortasız işçi çalıştırılıyor, çalışma koşulları ise insan onuruna yaraşmıyor. İşçilerin ifadeleri şöyle:

Kimsenin maaşını vermediler henüz, her gün bir sonraki gün için söz verdiler. Mayıs’ın 29’undan beri çalışıyoruz ama henüz bir kere maaş alabildik. İlk başta 80 kişiydik. Sigortamızı da asgari ücretten yatırıyorlardı. Bütün birimlerde çalışanların durumu aynı. Müdürlüğe gittiğimiz zaman da sürekli ‘vereceğiz vereceğiz’ diyerek oyaladılar bizi. Günlük 2-3 bin kişi geldiği oluyordu parka yani onlar para kazandılar ama bizim paramızı vermediler. Bir günde kazandıkları para aslında bütün sezon çalışan işçilerin maliyetini karşılamaya yetiyor aslında. Şu anda beklemedeyiz. Hakkımızı alamadığımız takdirde kamuoyuna çok daha fazla sesimizi duyurmayı planlıyoruz.

Sürekli işçi çıkarıyorlar ve onların da ne sigortası yapılıyor ne hak edişleri zamanında veriliyor.
Çalışma koşulları işçiler açısından iyi değil. Yemekler kötü çıkıyor ve akşam mesaiye kalınmasına rağmen herkese yemek verilmiyor. Yöneticilerin çoğu işçileri aşağılıyor ve mobbing uyguluyor.

Share.

Comments are closed.