gününde

Lipton’da görüşmeler sürüyor

0

Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan Lipton fabrikasında 55 işçinin iş akdinin askıya alınmasıyla başlayan direnişte görüşmeler sürüyor.

Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan Lipton fabrikası geçtiğimiz günlerde işçilerin iş akdini askıya almıştı. Bunun üzerine direnişe geçen işçiler bir haftadır fabrika önündeler. Bugün iş yeri temsilcisi Özgür Kerem Hekimoğlu ile yaptığımız görüşmede Hekimoğlu yaşananların stok fazlası ile ilgili olmadığını aktardı; “Bu yıl Ocak ayında işe başladık ve burayı biz işler hale getirdik. 1 Mayıs günü bile çalıştık. Ertesi gün bize gelip masrafları kısmak zorunda olduklarını iş akdimizi askıya aldıklarını söylediler. Stok fazlalarının olduğu bahane aslında Fındıklı ve Pazar’daki fabrikaların kapasitesini arttırdılar o yüzden Arhavi fabrikasına gerek kalmadı haliyle bize de.”

“İşçilerin bu kadar dik duracağını tahmin edemediler.”

Yine Hekimoğlu’nun aktardığına göre önce Arhavi fabrikasında yönetici olanlar şimdi merkez fabrika olan Pazar fabrikasında müdürlüğe yükseldikten sonra işçilere sahip çıkmayıp işçilerin beklemedikleri şekilde direniş göstermeleri üzerine işçilerle görüşmeyi kabul ettiler. İş akdi askıya alınan 55 işçinin diğer fabrikalara yönlendirileceğini söyleyen işveren ve işçiler arasındaki görüşmeler sürüyor.

“İşveren, işçilerden önce siyasi partilerle görüşüyor”

Lipton patronları bir haftadır işçilerle görüşmek yerine çeşitli siyasi parti yöneticileriyle görüşmeler yapmalarına tepki gösteren işçilere görüşmelerin “bilgilendirmek” amaçlı olduğunu söylüyorlar.

Share.

Comments are closed.