Kroman Çelik işçileri: Anlaşma yeterli değil, mücadeleye devam!

0
Gebze’de bulunan Kroman Çelik Fabrikası işçileri, MESS ile yapılan anlaşmayı yeterli bulmadıklarını ve mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Grev kararının yasaklanması üzerine MESS ile görüşen sendikalar dün anlaşmayı imzaladı. MESS ile görüşmeler sürecinde işçilerin sürece dahil edilmediği yönünden eleştiriler almalarına karşı Türk Metal “Direndik ve kazandık”, Birleşik Metal-İş ise “Bizim formülasyonumuza uygun bir anlaşma sağlandı” şeklinde açıklama yaptı. Benzer anlaşmaların altında imza atan sendikalara ise Gebze’de bulunan Kroman Çelik işçileri tepki gösterdi. Kroman Çelik Fabrikasında çalışan 500 işçinin 100’ü aşkınının 3 seneyi doldurmamış olduğu belirtilirken, birçok fabrikada aynı durum olduğunu çoğu işçinin bu sebeple zam oranlarının düşük kaldığı söylendi.

Kızılbayrak’ta yer alan habere göre Kroman Çelik İşçileri 2 Şubat’tan itibaren yemeklere toplu gidiş yapacaklarını ve üç vardiya için oluşturdukları eylem programlarını açıkladılar. Kroman Çelik Baştemsilcisi Temel Özcan’ın yaptığı açıklamaya göre; 08.00-16.00 vardiyası 12.00’de, 16.00-00.00 vardiyası 19.00’da, 00.00-08.00 vardiyası 03.00’te toplu halde nöbetçi haricinde tüm işçiler yemekhanede olacak. Talepleri karşılanana kadar bu şekilde eylemlerinin her gün devam edeceğini açıklayan işçiler “Ölmek var dönmek yok diye bağırdık, hakkını vereceğiz sloganın” diyerek açıklamalarına son verdi.

Share.

Comments are closed.