Konak Direnişi’nde DİSK Genel-İş Sendikası sözünde durmadı, işçiler direnişe devam edecek

0

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı taşeron işçi kıyımı sürecinde işten çıkarılan ‘Konak Direnişçileri’nin eylemi 124. gününde. Mahir Kılıç’ın ‘ölüm orucu’ kararını açıklamasıyla beraber işçilerin işe iadesiyle ilgili çözüm bulacaklarına dair DİSK Genel-İş’in beyanda bulunmasının üzerinden ise tam 20 gün geçti. Bu yirmi gün içerisinde birçok kez işçiler ve sendika temsilcileri arasında görüşmeler yapıldı, toplantılara girildi. Fakat en son, Çarşamba akşam kararın açıklandığı toplantıdan da bir çözüm çıkmadı.

Mahir Kılıç, açlık grevinin 103. günündeyken iki gün sonra ‘ölüm orucuna’ başlayacağına dair kararını açıkladı. Gazete Hayır’ın yapmış olduğu haberde de belirtildiği gibi, o güne kadar CHP, DİSK ve HDP işçilerin işe iadesiyle ilgili adım atmanın da ötesinde, birçok yöneticisiyle işçilerin durumundan habersizdi.

Kılıç’ın ölüm orucu kararının hemen ertesi akşamında toplanan DİSK Genel-İş Sendikası Başkanlar Kurulu toplantısında gündemleştirilen ‘Konak Direnişi’ne dair Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Bu işçiler bizim arkadaşlarımızdır ve direnenler üyelerimizdir. Bu sorun bizim sorunumuzdur.” diyerek Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Cafer Konca’yı sorunun çözümü için görevlendirmişti. Bunun üzerine, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, direnişçi işçilerle bir görüşme yapmış ve direnişçi işçilere; işe iade ile ilgili sorunun çözümü için çalışacaklarını, o hafta içi Cafer Konca’nın görevlendirildiğini ve perşembe ya da cuma günü İzmir’de olacağını, ardından da sorunu çözeceklerini dile getirmişti. İşçiler ve sendika arasındaki görüşmeler artık, İzmir İdare Yönetimi’nden iki kişinin görevlendirilmesiyle beraber ‘aracı’ yoluyla yapıldı. O günden itibaren ise sendika tarafından işçilerle herhangi bir muhataplık ilişkisi kurulmadı.

Görüşmeler sonucunda geçtiğimiz Pazartesi günü belirtilene göre, DİSK’in Başkanlar Kurulu’nun yapılmasının ardından Çarşamba Günü sorunun çözüleceği ve sendika tarafından işçilerin taleplerinin karşılanacağı belirtildi. Sendika üyelerinin direnişçi işçiler ile İHD İzmir Temsilcileri’nin gözlemciliğinde 14 Mart Çarşamba günü yaptıkları toplantıda ifade edilenler şu şekilde:

Düne kadar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hiçbir şekilde Cafer Konca ile görüşmeyi kabul etmemişti. Sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ile görüşebildiklerini iddia eden Genel-İş Sendikası; Mahir Kılıç haricindeki tüm direnişçi işçilerin ‘işe iade davalarını’ kazandıkları takdirde işe alınacaklarını söyledi. Biri hariç diğer işçilerin açtığı işe iade davalarının devam ettiği göz önüne alındığında, belediye ve sendika, bu şekliyle işçileri bir muğlaklığın içine sürüklemiştir. Mahir Kılıç’ın ise açlık grevini bırakacağı halde halihazırda kazanılmış hakkı olan kıdem ve ihbar tazminatlarının ödeneceğini beyan etti. Konak Direnişçisi işçiler ise 122 gün yağmurda, soğukta ve açlıkta direnirken tek taleplerinin tartışmasız ve koşulsuz işlerine geri dönmek olduğunu defalarca vurgulayarak tüm bu vaatleri reddetti.

Direnişin 124. gününde, bugün de Konak Meydanı’na giden direnişçi işçiler, işlerine iade edilene kadar mücadeleye devam edeceklerini gösterdiler.

Share.

Comments are closed.