Kılıçdaroğlu, Posco Assan’da: “İşçi ve işveren ortak mücadele eden gruplardır”

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten çıkarılan ve günlerdir direnen Posco Assan işçilerini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, konuşmasında: “İşçi ve işveren, Türkiye’yi büyütmek için mücadele eden gruplardır.” dedi.

Güney Kore ortaklı Kibar Holding’e bağlı Posco Assan fabrikası, bir süre önce Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen işçileri işten çıkardı. 38 gündür direnen işçileri bugün, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yanında bir ekiple beraber, fabrika önünde hakları için direnen işçileri ziyaret etti.

2 OCAK’TA, ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NA

Kılıçdaroğlunu karşılayan işçilerin yanında bulunan sendika başkanı Adnan Serdaroğlu, yaşanan süreci anlattı. Serdaroğlu, “Örgütlenmenin önüne geçmek için işveren, atılan 80 işçinin büyük bölümünü yüz kızartıcı suçtan işten çıkardı. Bunun dışında bizim üç günde çıkan yetkimiz imza aşamasında durduruldu. Biz işçilerle birlikte Salı günü Kocaeli’den Ankara’ya Çalışma Bakanlığına yürüyeceğiz. Yetkimizi alarak geri döneceğiz” dedi.

KILIÇDAROĞLU: İŞÇİ VE İŞVEREN ORTAK MÜCADELE EDİYOR

Kılıçdaroğlu ise genel olarak sendikalı olmanın bir evrensel ve anayasal hak olduğundan bahsederek, “Örgütlenmek; bir hak olduğu gibi, aynı zamanda demokrasinin güçlenmesi, Türkiye’yi büyütmek anlamına da gelir. O yüzden, işverenin de işçilerin işine son vermesi, bir anayasa ihlalidir. Mücadelenizi desteklemek için buraya geldim. Evet, mücadelenizi yapın. Ama biz işçiyle işvereni karşıt gruplar olarak hiç görmedik. Tam tersine işçi ve işvereni, ortak mücadele eden, üreten, Türkiye’yi büyütmek isteyen gruplar olarak gördük. Ama işverenin şu gerçeği de kabul etmesi lazım: İşçi çalışıyor, alın teri döküyor, örgütlenmek istiyor. Yani köle olmak istemiyor. Dolayısıyla kimsenin örgütlenmeden çekinmemesi lazım. Türkiye’de örgütlenme özgürlüğü var. Ayrıca işveren, sendikayla masaya oturacaktır. İşçilerin beklentileri, arzuları neyse ortak akılda çözülecektir.” diye işçi ve işvereni ortak bir paydada bütünleştirdi.

 

Share.

Comments are closed.