Karali’ler karşısında hazır oldan rahata geçeceklerin öfkesi büyüyor

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Zabıta Müdürü Tayfun Karali’nin zabıta memuruna attığı tokat ve sonrasında memurun bayılarak hastaneye kaldırılması gündem oldu. Karali Sivas katliamı sanıklarının avukatlığını yapan İBB Başkanı Mevlüt Uysal tarafından görevden alınırken, Karali’nin de Sivas katliamı sanıklarının avukatı olduğu ortaya çıktı.

Müdür olduğunda kendini memurun efendisi sananlarla, şef olunca işçinin canını çıkarmayı kendine hak görenlerle karşılaşıyoruz örgütlenme faaliyeti yürüttüğümüz hemen her gün. İBB Zabıta Müdürü Tayfun Karali’nin videosunu izlerken yaptığı çağrışımlar en çok da öfkemizi büyüttü. Biri görüntüdeki fiyakalı arabalardan biriyle işe geliyor, iş dediği de  ‘altında çalışanları hizaya getirmek’. Diğeri hazır ol pozisyonunda amirinin hakaretlerini dinlemek zorunda kalan, tokat yediğinde sesini çıkaramayan muhtemelen asgari ücrete çalışan ve taşeron olarak çalıştığı ortaya çıkan zabıta memuru kardeşimiz. Video karesinde bir tarafta hiçbir şey yokmuş gibi geçip giden insanlar diğer tarafta üniformalarından zabıta memuru olduklarını anladığımız ve aynı muamele başlarına gelmesin diye 10 adım öteden hazır ol pozisyona geçen zabıta memurunun sınıf kardeşleri.

‘Yakanların’ savunucusu bir büyükşehir belediye başkanının, diğer bir savunucu müdürü görevden almasının ardında şüphelerimiz de var. Olay soğuyunca zabıta memuru işten atılabilir, müdür bir süre sonra tekrar göreve gelebilir ne de olsa Büyükşehir Belediye Başkanının yol arkadaşı!

Peki başka türlüsü mümkün değil mi? Hazır oldan rahata geçmek, o tokatın hesabını sınıf kardeşleri ile sormak daha da önemlisi Karali gibi mevki ilüzyonu yaşayan karaktersizlerin o tokatı atma cüretini elinden almak mümkün değil mi?

Daha yeni haberi geldi. Yüksel Enerji’de bir arkadaşları işten atılınca üretimi durdurup eylem yapan 64 işçi işten çıkarılmıştı. Bedel ödediler evet, ama hazır olda değiller başları dik şimdi. Sendikal tazminat ve işe iade davalarını kazandılar. Bundan sonra Yüksel Enerji patronu da haddini bilecek, öyle astığım astık kestiğim kestik yapamayacak.

Migros deposunda sendikal sebeple 12 işçi işten atılıp kapı önünde direnişe başlayınca, depodaki sınıf kardeşleri onları desteğe gitmek için işverenin önüne çektiği seti yıkarak yürüdüler. Onlar da işten atıldı. 26 işçi kapının önünde direniş yaptı. Bedel ödediler evet, ama direnişleri ile içerde işçilere tehditler savuran Karali vari Kenan Şahin’i işten attırdılar. Migros deposunda da hiçbir şey eskisi gibi değil. Şefi, amiri, patronu işçilerin gücünü bildiğinden kafasına göre davranamıyor, davranamaz.

Daha nice örneği var emekçilerin başkaldırısının. Şimdi şu anda bizim görmediğimiz bilmediğimiz OSB’lerde, plaza koridorlarında, fabrika içlerinde yaşanıyor. Zabıta memuru kardeşlerimiz de başka türlüsünün mümkün olduğunu gösterebilirler, göstermeleri için mücadele sürüyor.

 

 

 

 

Share.

Comments are closed.