Kadıköy’de KHK’lara karşı direnen kamu emekçilerine polis tehdidi

0

KHK ile işten çıkarılan tüm kadınlar için İstanbul Kadıköy’de kötü koşullara rağmen direnen Betül Celep ve diğer kamu emekçileri polis tarafından tehdit edildi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 5 yıldır çalıştığı işinden atılan ve 10 gündür İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Kalkedon Meydanı’nda direnen Betül Celep polis tarafından tehdit edildi.

‘KHKadınname’ sloganıyla başlattığı direnişinin 10. gününe giren Celep, polis tarafından, direnişi sonlandırmaması durumunda müdahale edilmekle tehdit edildi.

Celep ise polisin tehdidine, direnişini sürdüreceklerini belirterek yanıt verdi.

‘YUKARIDAN EMİR GELDİ’

İleri Haber’den Meryem Yıldırım’ın haberine göre; Celep, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bugün 6 kadının kendisine desteğe geldiğini anlattı. Bu sırada bir polis amirinin kendisini çağırarak “Yukarıdan emir geldi, yarın müdahale edeceğiz” şeklinde tehdit ettiğini aktardı.

Celep ise polisin tehdidine “Yapacağınız şey neyse yaparsınız. Ben direnişimi sürdüreceğim” şeklinde yanıt verdi.

Polisin, kendisinin sarf etmediği sözleri söylemiş gibi göstermeye çalıştığını anlatan Celep, söz konusu olayı şöyle aktardı: “Polis “Sen Şubat’ın başına kadar direneceğim demiştin” dedi. Ben de “Hayır, ben öyle bir şey söylemedim. Öyle bir niyetim yok. Haklarımı alana kadar burada olacağım” deyince sonra “Yukarıdan emir geldi, yarın müdahale edeceğiz” yanıtını verdi. Ben de direnişimi, tavrımı sürdüreceğimi söyledim. Yapacağız ne varsa yaparsınız, ben sonra gelip yine direnmeye devam edeceğim.”

Direnişin devam ettiği Kalkedon Meydanı’nda desteğe gelen yurttaşlar, Celep ile birlikte halay çekti. Desteğin yoğun ve hareketli olduğu meydanda sivil polislerin beklemesi dikkat çekti.

Yurttaşlardan büyük destek gören Betül Celep, hafta içi her gün 13:00-19:00 arası Kadıköy Kalkedon meydanında ‘#KHKadınname’ şiarıyla nöbet tutuyor. Celep, kötü hava koşullarına rağmen başta kadınlar olmak üzere KHK’larla işten atılanların sorunlarını anlatıyor.

Share.

Comments are closed.