gününde

İzmir Büyükşehir Belediyesi taşeron işçi kıyımına devam ediyor

0

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı işçi kıyımları devam ediyor. Özellikle taşeron işçi çalıştırmasıyla sık sık gündeme gelen belediye bugün, “ihale süresinin dolması” sebebiyle son anda haber vererek 93 taşeron işçiyi işten çıkardı.

Evrensel’de yer alan habere göre kendilerine 3 ay çalışacaklarının bilgisinin verilmediğini söyleyen işçiler “Sadece asgari ücret alıyorduk. İki gün kala işten çıkarılacağımızı öğrendik. Hepimizin ailesi var, kira ödüyoruz. Okul açıldı, okula giden çocuklarımız var. Mağdur edilmek istemiyoruz” diyerek işten atmalara tepki gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kıyı şeridinde çalışan taşeron 93 işçinin ihale süresinin dolması ile bugün işlerine son veriliyor. İşçiler, işe alındıklarında kendilerine 3 ay çalışacaklarının bilgisinin verilmediğini anlattı. İşçiler “Sadece asgari ücret alıyorduk. İki gün kala işten çıkarılacağımızı öğrendik. Taşeron kaldırılmalı ve bizlere belediye bünyesinde iş verilmeli. Sürekli işe muhtacız. Hepimizin ailesi var, kira ödüyoruz. Okul açıldı, okula giden çocuklarımız var. Mağdur edilmek istemiyoruz. Emeğimizin karşılığını istiyoruz. Mevsimlik işçi gibi değil, sürekli çalışmak istiyoruz. Ailemize insanca bir yaşam sunmak istiyoruz” dedi.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE TAŞERONLAŞTIRMA ARTIYOR

Her fırsatta ‘Taşeronu bitirdik’ açıklamalarında bulunan CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir’de taşeronlaştırmanın önünü açıyor. Yeşil alan işlerinin ihale ile belediyelere ait binaların temizlik işlerinin taşeron şirketlere verildiği ortaya çıktı. Kıyı şeridi ile ana arterlerdeki yeşil alanların temizlenmesi, bakımının yapılması, sulanması, budanması, otobüs duraklarının, Büyükşehir Belediyesine ait bazı binaların temizliği gibi işler farklı taşeron şirketlere verildi. Daha öncesinde kadrolu işçilerin sonrasında belediyeye ait şirket işçilerinin yaptığı iş şimdi de taşeron şirkete verildi. İhaleye gerekçe olarak personel yetersizliği gerekçe gösterilirken daha önce aynı işi yapan işçiler ise farklı yerlere kaydırıldı. Yüzlerce işçi bu işler için geçici olarak çalıştırılırken, işlerin taşeron şirkete verilmesi ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesinde taşeronlaştırma ile güvencesiz ve sendikasız çalışma oranı daha da artıyor. İşler daha az maliyetle daha az işçiye yaptırılıyor. İşçiler, aynı işi yapan belediye işçilerinden çok daha düşük ücrete çalıştırılıyor.  Üstelik taşeron şirketler belediyenin araçlarını kullanıyor.

ESHOT’A DA TAŞERON SOKULDU

Daha öncesinde şimdiye kadar İZELMAN işçilerinin yaptığı ESHOT araçlarının bakım ve boyama işleri ihale ile taşeron şirkete verilmişti.

Share.

Comments are closed.