İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Akzirve ortaklığıyla Nakliyeciler Sitesi’nde gece yarısı yıkımı

0

Nakliyat-İş  Sendikası İstanbul Şubesi’nin de içinde yer aldığı Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi, 5-6 Ocak 2018 günü içindeki birçok bina ve işyeri ile beraber, hiçbir bildirim yapılmaksızın polislerin ağır müdahalesi eşliğinde yıkıldı. Bugün Nakliyat-İş’in çağrısı ile yüzlerce ambar işçisi, konuyla ilgili sorumluluğu bulunan Akzirve Gayrimenkul ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası önünde eylem yaptı.

Bir süre önce Akzirve Gayrimenkul ile imzalanan protokole göre Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi yeni yapılan bir siteye taşınacak ve taşınma gerçekleşene kadar da herhangi bir yıkım gerçekleşmeyecekti. Ancak 5 Ocak akşamı, önceden hiçbir bildirim yapılmaksızın ve belirli bir süre tanınmaksızın sitenin yıkımı başladı.

İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin keyfi ve hukuksuz verdiği izinlerle başlanan yıkım; binlerce çevik kuvvet, polis, TOMAlar, panzer ve kepçelerle gerçekleşti. Nakliyat-İş Sendikası, bine yakın üyesiyle beraber talana engel olmak için siteden son ana kadar ayrılmadı. Fakat işçiler, polisin ağır müdahalesiyle karşılaştı. Polis ve çevik kuvvet, işçilere gaz sıktı, plastik mermi ile saldırdı, işçileri işkenceyle gözaltına aldı.

6 Ocak Cumartesi günü boyunca devam eden yıkım işleminde; Nakliyeciler Sitesi’nde bulunan 7 blok, 180’i ambar, toplam 254 işyeri, Nakliyat-İş İstanbul şube binası, İşveren Sendikası Nak-İş’in binası, Nakliyeciler Derneği NAKO’nun binası yıkıldı.

Nakliyat-İş Sendikası’nın çağrısıyla bugün (8 Ocak), yüzlerce ambar işçisi, basın emekçilerinin ve halk örgütlerinin de katılımıyla yıkımı protesto etmek için Akzirve Gayrimenkul ve Büyükşehir Belediyesi binası önünde eylem yaptı.

 

Share.

Comments are closed.