Ana Sayfa İşçiler Yazıyor İşçiler yazıyor: CMS Jant'ta on tonluk sömürü

İşçiler yazıyor: CMS Jant’ta on tonluk sömürü

Ben CMS Jant fabrikasında yıllardır çalışıyorum. CMS’nin dört fabrikasının üçünde de çalıştım çünkü birkaç mesaiye kalmazsak ya da herhangi bir konu hakkında şikayetlerimizi dile getirecek olursak yönetim bizi başka fabrikalara sürüyor. Konuşmanın ya da mesailere kalmamanın bedeli sürgündür. Mesailer öyle bir saat ya da iki saat de değildir, tam bir vardiya kalmak zorunludur. Tabi bu zorunluluk hali kağıt üzerinde yada WhatsApp grup konuşmalarında belirtilmez ama durum böyledir, CMS Jant’ta üretimde mavi yaka olarak çalışan herkes bunu bilir.

Normal vardiyamızda çalıştığımızda günde ortalama 250-300 adet jant indirip kaldırıyoruz. Kimi arkadaşlar başka hatlarda 1000-1200 adet jantı bulabiliyor ve tabii ki bu da yetmiyor. Gerek vardiya ve takım liderleri gerekse yöneticiler işyükü daha da fazla olsun diye diretip mobbing uyguluyorlar. Adet olarak bakıldığında az görürler ama kilo bazında hesaplandığında en az 5-6 ton jant indirip kaldırıyoruz, diğer başka çalışma hatlarında çalışan arkadaşların yükü günde 9 ton ya da 10 tonu bulabiliyor yani kaba tabirle hamallık yapıyoruz.

Bu yaptığımız normal günlerdeki performansı mesailerde de göstermemiz için de yine mobbinge maruz kalıyoruz. Buna karşılık sendikamız Türk Metal ve temsilcileri sus pus. Herhangi bir iş kazası geçirdiğimizde amirler bakışlarıyla bizlere sanki bilerek iş kazası geçirdiğimizi hissettirirler. Hatta bir arkadaşımızın geçirdiği iş kazasının kamera kaydını alıp, işe giriş eğitiminde iş başı yapacak işçi arkadaşlara “Bakın bilerek iş kazası geçiriyor.” diyerek izlettiriyorlar. Yani bir nevi gözdağı veriyorlar. İşe yeni giren arkadaşlar bu tavırdan dolayı elleri kesildiği ya da bir yere sıkıştığı zaman iş kazası yazılmasın diye revire gitmiyorlar. Bu durum amirlerin de işine geliyor hâliyle. Hep ensemizde olduklarını hissettirmek için herkese en ufak şeyler için bile tutanak tutturuyorlar.

Pandemi başladığından beri fabrikaya iş elbisesi ve ayakkabılarıyla gidip geliyoruz. Servislerde kucak kucağa insanları oturttuyorlar ama soyunma odalarını pandemi sebebiyle açamıyorlar! Yani en temel haklarımızdan olan soyunma odalarını da aldılar elimizden ve sendika yine sus pus…

İlgili İçerikler

Son Eklenenler