Ana Sayfa Dosya İşçi sınıfının direniş belleği (19.09-25.09.2022)

İşçi sınıfının direniş belleği (19.09-25.09.2022)

Her direniş gibi ETF direnişinin de kazanımla sonuçlanması için işçinin sözünü söyleyen her anlayış ve yapının dayanışma eylemleri gerçekleştirmesi sınıf mücadelesinin sorumluluğudur.

Biz de Umut-Sen olarak, Tepe Nautilus AVM’de bir kez daha ETF işçilerinin sesini yükselttik.

Hem Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Yöneticisi hem de ETF Tekstil patronu olan Sanem Dikmen borçlar nedeniyle banka hesaplarına bloke konulduğu yalanıyla işçilerin kıdem tazminatı ve son maaşlarını gasp etmişti. Dikmen geçtiğimiz hafta direniş alanına polis yığarak işçileri gözaltına aldırttı. Buna karşın, ETF direnişçileri de haklarını alana kadar direnmekte kararlı olduğunu gösterdi. Polis bu hafta sabaha karşı malları kaçırması için patron Dikmen’i korudu, işçileri ablukaya aldı, yerlerde sürükledi. ETF Tekstil işçileri ise hırsız patronu, kaçırılan malların yüklü tırlara yumurta atarak protesto etti.

 

İzmir Torbalı’da Philip Morris (Marlboro) fabrikasında faaliyet gösteren Euroserve’de DİSK/Gıda-İş üyesi işçiler, atılan 11 işçinin işe iade edilmesi ve sendikanın masada muhatap alınması talepleri ile işyerini terk etmeme eylemi gerçekleştirdi. Fabrika polis tarafından ablukaya alındı. İşçilere fabrika dışından destek gelmemesi için kapılar kapatıldı.

Marlboro patronu emekli işçileri ve daha önce ayrılanları geri çağırarak direnişi ve mücadeleyi kırmaya çalışmakta. İşçiler Pazartesi günü tekrar her iki kapı önünde direnişe devam edecek.

 

Türkerler- Gama İzmir Adi Ortaklığı tarafından yapımı süren Bayraklı Şehir Hastanesi şantiyesinde FHM Mühendislik bünyesinde çalışan inşaat işçileri 2 aydır maaş alamadıkları için eyleme geçti.

 

Tek Gıda-İş Sendika’nın örgütlenme faaliyeti yürüttüğü İzmir Kemalpaşa’da bulunan Özsüt fabrikasında 16 işçi sendikaya üye olduğu için işten atıldı. İşten atılan işçiler fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Pulver Kimya direnişinin 49. gününde fabrikadaki işçiler mesaiye kalmama kararı aldı. Bunun üzerine patron bazı işçilere tutanak tutarak örgütlü gücü kırmaya girişti. İşçileri ise vardiya değişimi sırasında fabrika içinde yürüyüş gerçekleştirerek patronun bu tutumuna cevap verdi. Pulver Kimya’nın 5 fabrikasında örgütlenen işçiler sendikal yetkiyi alacak güce eriştiler. Patron zamana oynarak işçilerin güç kaybetmesini beklerken, işçiler güçlerini birleştirerek kararlılıklarını gösterdi.

 

Sendikaya üye oldukları için işten atılan Lila Kağıt işçileri direnişlerinin 270. gününde örgütlülüğü büyütmek ve seslerini bir kez daha duyurmak için 28 Eylül’de Lila Kağıt Fabrikası önünde basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

 

Sırbistan’da Dilaz İnşaat bünyesinde çalışan İyi-Sen üyesi inşaat işçileri gasp edilen 2 aylık ücretleri için greve başladı. Grevden önce 10 işçi ücretleri gasp edilerek Türkiye’ye geri gönderilmişti.

 

Avusturya’da hayat pahalılığı ve yüksek enflasyonun sorumlusu iktidara karşı, başta sendikalar olmak üzere, kadın örgütleri ve daha birçok kurum ortak protesto eylemi düzenleyerek tepkilerini ortaya koydular.

 

Senelerdir şehrin çöpünü ayıran, geri dönüşümünü yapan işçilere çevreyi kirletmekten ceza verildi. Yenisahra’da bir depoda çalışan atık kağıt işçisine verilen bu cezanın yıldırma politikasından başka bir anlamı yoktur.

 

Enerji-Sen’in örgütlenip yetki aldığı Konya Biyo Gaz’da sendika üyesi işçiler işten atıldı. Sendikalı işçiler basın açıklaması yaptı.

 

BELEDİYE İŞÇİLERİ

Belediye ve sendikanın el ele kurdukları çeşitli oyunların ardından Kadıköy Belediyesi’nde toplu sözleşme imzalandı. 1 milyar 50 milyon TL bütçeli Kadıköy Belediyesi’nce işçiye dayatılan sefalet sözleşmesi, işçileri iki yıl daha yokluk ile boğuşacak duruma düşürdü, bir avuç siyasinin ikbali ve üç beş sendikacının servet biriktirmesi üzerine kurulan siyaset ve sendikacılık cambazlığında yine kaybettirilen işçiler oldu.

 

Ankara Yenimahalle Belediyesi’nde seçim tarihi işçilerden habersiz öne çekilirken sendika Genel-İş’in seçmen listesini yayınlamaması üzerine seçimlerde 3620 civarında seçmen olduğu tahmin edilmekte. Sendika yönetiminin açık oy kullanma baskısı sonrasında seçimlerde toplam 10 adet sandık kuruldu, 2653 oy kullanıldı. 1644 oy Turan Tibukoglu (mavi  Liste), 999 oy Murtaza Kocabaş (Beyaz Liste), 10 oy ise geçersiz olarak sayıldı.

 

Belediye Başkanı’nın hakkı olan ücret zammını isteyen işçilere “provokatör” dediği Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye-İş Sendikası toplu iş sözleşmesine işçilere haber vermeden imza attı.

 

İşçilere sefalet zammını dayatan belediyelerden bir diğeri de Lüleburgaz Belediyesi. Belediye acilen işçilerin taleplerini kabul etmelidir.

 

Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri süresince sendikaları Genel-İş’in işçileri saf dışı bırakma hamlelerine karşı Çankaya Belediyesi işçilerinin eylemleri devam etti. Genel-İş Sendikası’nın Canpaş işçileri için istediği ücretler aşağıda.

 

Etlik Şehir Hastanesi’ne günlük 50 bin hasta garantisi sağlanmak için kentte tam 5 hastaneyi kapatıyor. Ankara Onkoloji Hastanesi, Etlik Zübeyde Kadın Sağlığı Hastanesi, Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi’nin kapatılmasıyla yükselecek hastanenin bedeli 1.2 milyar euro. Türkerler Holding ve İtalyan Astaldi firması, toplam 25 yıl süreyle işletme hakkı elde etti.

 

Sağlık-Sen’in hazırladığı Ağustos ayı sağlıkta şiddet raporuna göre, 18 şiddet olayında 29 sağlık çalışanına saldırıldı. Rapora göre; 6 saldırgan hakkında herhangi bir işlem yapılmadı, gözaltına alınan 18 saldırgan ise serbest bırakıldı.

 

2022 yılının ilk 8 ayında işten atılan ve işsizlik ödeneğine başvuran kişi sayısı 1 milyon 105 bin 947. 8 aylık dönemde her ay 138 bin 243 kişi, her gün ise 4 bin 608 kişi işten atılıyor.

 

“Bir kadın ne zaman ayağa kalkarsa tüm kadınlar için kalkar.”

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsünü “doğru” takmadığı için İran rejimi ve polisi tarafından dövülerek katledilmesi sonrasında İran’dan başlayarak Türkiye’de ve dünyada kadınlar ayağa kalktı. Kadınlar dans ederek başörtülerini yakmaya ve saçlarını kesmeye devam ediyor. İran’daki eylemlerde birçok kadın öldürülürken kadınların öncülüğünde rejime başkaldıran öfke sokaklarda isyan ateşini körüklemeye devam ediyor.

 

913.haftasındaki Cumartesi Anneleri’nin 21 Eylül’deki duruşması öncesi Çağlayan’da yapılacak basın açıklamasına polis saldırdı. Aralarında Sol Parti PM üyesi Alper Taş, Avukat Meriç Eyüboğlu’nun da olduğu 14 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

 

EKOLOJİ

Sermayenin neoliberal yağma ve mülksüzleştirme girişimlerine karşı direnen tüm özneler yerel direnişler etrafında örgütlenmeye ve mücadeleyi geliştirmeye devam ediyor.

Devlet Mardin, Girêsor’da kamulaştırma yalanıyla köylülerin arazilerini Cengiz Holding’e verdi. İş makinalarını durdurmak isteyen köylülere jandarma saldırdı.

 

Köşk Deresi’nde yapılması planlanan JES projesine karşı Mezeköylüler mücadeleyi sürdürüyor. Umut-Sen Ekoloji Kolektifi, 30 Eylül’de bilirkişi keşfine hazırlanan Mezeköylülerin yanında olacak.

 

 

Dünyada ve Türkiye’de burjuvazinin zor gücü işçi direnişlerini ve ayaklanmaları frenleyemiyor. Ülkede sınıf özneleri üzerinde hegemonya kurma aracı olarak kullanılan seçim gündemi ise direnişleri susturamıyor. Buna karşın Saray’ın yargısı, kolluk gücü ve devam eden servet transferiyle burjuvazinin örgütlülüğü güçlendiriliyor. Yoksulluğun ve işsizliğin hızla arttığı bu süreç bir mesaj veriyor: Sınıf savaşında güç olmak için işçiler öz gücünü keşfetmeli ve örgütlenmeli, örgütlenme alanlarını genişletmeli, mücadele için kenetlenmenin olanaklarına odaklanmalıdır.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler