İş güvencesi haktır, taşerona son!

0

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Meslek Fabrikası bir meslek edindirme kursunda çalışan eğitimciler, taşeron sistemine son verilmesi taleplerini ”Daimi iş, daimi sigorta!” diyerek dillendiriyorlar. Meslek Fabrikası Eğitim Emekçileri, kendileri ve ülkedeki iki milyona yakın taşeron işçi için 22 gündür hak mücadelesi veriyor, direniyor.

| Meslek Fabrikası nedir?

Meslek Fabrikası, İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde İzmir yerelinde işsizliği azaltmak için kurulmuş ve muhasebeden pastacılığa, işaret dilinden kuaförlüğe ve bilgisayar işletmenliğine kadar geniş bir alanda eğitim hizmeti vermektedir.

”İŞSİZLİĞİ AZALTMAK İÇİN KURULMUŞ İSE NEDEN SÜREKLİ İŞ İMKANI SAĞLANMIYOR?”

İşçiler, çalışmadıkları günlerde sigortaları yatırılmadığı için hak kaybına uğruyor, ne zaman tekrar çalışabileceklerini bilmiyorlar ve güvencesizlik kıskacında taşeron çalışmayla mağdur ediliyorlar. Taşeron firmaların her yıl değiştiğini söyleyen Meslek Fabrikası Eğitim Emekçileri, süreli iş sözleşmesi imzalamaları nedeniyle her yılın sonunu endişe ile beklediklerini söylüyor. Özellikle pandemi kısıtlamaları nedeniyle hiç ders açamayan veya kısa süreli ders verebilen eğitim emekçileri kadrolu çalışma bekliyor.

”BELEDİYE BÜTÇESİ TAŞERONA DEĞİL EMEKÇİYE AYRILSIN”

Taşeronlarla yapılmakta olan ihale süreçlerindeki belirsizliklerin ortadan kaldırılması, birçoğu kadın işçiden oluşan ve kadın istihdamı açısından önemli olan Meslek Fabrikası’nda kadro talebinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından görülmesi ve karşılanması gerekmektedir.

 

Pandeminin ilk dönemlerinde halkın maske ihtiyaçlarını karşılamak için canla başla çalışan emekçiler, İzmir halkından kadro talepleri için dayanışma bekliyor.

”SEÇİM ÖNCESİ VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLSİN”

Tunç Soyer’in kendilerine seçim öncesi söz verdiğini söyleyen emekçiler, konu ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na gerekli dilekçeleri verdiklerinin ve sonuçlarını beklediklerini dile getiriyor ve soğuk hava, yağmur, kar da olsa kararlılıklarının sönümlenmeyeceğini, direnişin sonuna kadar süreceğini söylüyorlar.

Direnişçilerden Sevda Anlı’nın mektubu:

”Bizler İzmir Büyükşehir Belediyesi meslek fabrikası emekçi ve öğretmenleriyiz.

28 Aralık 2020 de sözleşmemizin bitmesi sebebiyle işsiz gelirsiz ve sigortasız kaldık. Belediyenin eğitim ihalesi sonuçlanasıya kadar yanı Mart ayına kadar açıktayız. Derslerimiz ihale sonuçlanınca başlayacak. Bizler 1 yılda en fazla 10 ay çalışabiliyor uz. Kimi arkadaşımız kursları gereği 6 ay veya 7 ay açabiliyor, devamlı sigortamız olmuyor.

28 Aralık da meslek Fabrikası merkez binasında başlattığımız oturma eylemlerimiz, şu an İBB belediye binası önünde devam ediyor . 22. Gün oldu. Geçen hafta başkana verilen dilekçe ve isim listesi sonucunda değerlendirme neticesi hala çıkmadı. Bizler 31 kadın ve 1 erkek den oluşan yıllardır ilçe belediyeler de görevlendirilen deneyimli meslek öğretmenleriyiz. Muhasebe, pastacılık, aşçılık, kuaförlük , giyim , takı tasarım, bilgisayar işletmenliği, Batista, işaret dili , el sanatları vb. Branşlarda görev yapıyoruz. Taşeronun bitmesi daimi iş daimi sigorta diye çıktığımız yolda eylemlerimize devam edeceğiz.”

Share.

Comments are closed.