İnşaat-İş Sendikası 2. Olağan Genel Kurulu’na çağırıyor: ‘Yapıcılar türkü söylüyor’

0
İnşaat-İş Sendikası 28 Ocak Pazar günü gerçekleştireceği 2. Olağan Genel Kurulu’na çalışma koşullarına, emek sömürüsüne, iş cinayetlerine ‘Yeter Artık’ diyen tüm inşaat işçilerini çağırıyor.

‘’Boşlukta çürür kelam,

Topraktan gelmemişse,

Toprağa dalmamışsa,

Kökünü salmamışsa’’

Nazım Hikmet Ran

Bundan tam yedi yıl önce Sapphire şantiyesinde birkaç inşaat işçisinin parasını alamadığı için başlattığı direnişte tohumu toprağa bırakılan örgütlenme mücadelemiz, bugün sendikaya evrildi ve serpilip boy verdi. Sapphire direnişinden, İnşaat İşçileri Dernek Girişimi’ne, dernek girişiminden İnşaat İşçilerinin Derneği’ne, dernekten İnşaat İşçileri Sendika Girişimi’ne ve Esenyurt Belediyesi önündeki direnişimizde kuruluşunu açıkladığımız İnşaat İşçileri Sendikası olarak, şantiyelerde kurduğumuz düşü gerçeğe ulaştırmaya çalışıyoruz.

Sendikal faaliyetimiz; yıllardır doğru dürüst bir örgütlenme mücadelesinin olmadığı, neredeyse tamamının örgütsüz olduğu inşaat işçileri arasında kök salmaya çalışıyor. Yedi yıl önce birkaç inşaat işçisinin Sapphire şantiyesinde kurdukları ‘Yeter Artık’ cümleleleri, işçi barakalarında kulaktan kulağa yayıldı ve önlerini direniş alanına çevirdiğimiz Türkiye’nin en büyük şantiyelerinde, yüzlerce işçinin yüreğinden çıkan bir çığlığa dönüştü.

Bu çığlık, ortaçağ köleleri gibi verecekleri üç kuruş parayı bile kimi zaman vermedikleri şantiyelerde, inşaat işçisinin hak mücadelesidir. Günde iki inşaat işçisinin öldüğü cehennemde, cambazlık yapmak istemeyenlerin öfkesidir. Taşeronluk ağı ile çepeçevre sarılanların kan emicilere karşı isyanıdır. Dini, dili, ırkı ve yaşam tarzı yüzünden ötekileştirilen hatta saldırılara maruz kalanların kardeşliğe olan inancıdır. Yaşamımızı hücreleştirenlere, baskı ile zapturapt altına almaya çalışanlara karşı umuda olan özlemimizdir. Bizler, bu özlemimizi hakikat ile buluşturana dek bu çığlık, suskunluğa boğulmayacak!

Bu çığlık, devasa şantiyelerde yüzlerce direnişin mimarı oldu. Yedi yıl önce birkaç inşaat işçisinin söylediği ‘Yeter artık’ cümlesi, binlerce işçinin toplamda gaspedilen milyonlarca lirasının patronlardan geri alınmasını sağladı. İnşaat işçisinin, Nemrut’un yaktığı ateşi ağzındaki bir damla su ile söndürmeye çalışan karıncalar kadar inatçı olan mücadelesini yarattı.

Bu mücadelede, defalarca polis tarafından gözaltına aldık. Sendika üyelerimiz ve yöneticilerimiz hakkında gerek patronlar tarafından gerekse devlet tarafından onlarca dava açıldı, hakkımızda ceza verildi. Bu uğurda en değerlilerimizi -‘’bu düşü kuranları’’- alçakça bir saldırı ile aramızdan aldılar. Fakat bu öylesine bir kavga ki; aynı düşü kuranlar, kaybettiklerimizin inadına ortak oldular. İşçi barakalarında duydukları bu hayale sahip çıktılar.

2. Olağan Genel Kurul’umuz, bu hayalin milyonlarca inşaat işçisinin saracağı yeni bir dönemin başlangıcı umudunu taşıyor. Türk ve Kürt halkının barış içinde yaşaması umuduyla katıldığımız Barış Mitingi’ne yapılan bombalı saldırıyla kaybettiğimiz; Serdar Ben, Tekin Arslan, İsmail Kızılçay, Erol Ekici, Tayfun Benol ve Gazi Güray arkadaşlarımız ile, Diyarbakır’da bir iş cinayetinde kaybettiğimiz Duran Baysal arkadaşımızın bizlere bıraktığı sendikal faaliyetimizin yeni bir dönüm noktası olarak karşımızda duruyor.

Bu yüzden, 2. Olağan Genel Kurul’umuzu yasal bir zorunluluğu eda etmek niyetiyle kurgulamadık. İnşaat işçisinin örgütlenme mücadelesine, yeni bir dönemeç niteliği kazandırabilecek bir ruh olarak amaçladık. Bu kapsamda, ulaşabildiğimiz ve Genel Kurul’a kadar ulaşacağımız tüm inşaat işçilerinin görüş ve önerileri doğrultusunda hazırlayacağımız tebliğleri paylaşarak, faaliyetimizin yeni dönemdeki perspektifini hep beraber planlayacağız.

Sendikamızın, 1. Olağan Genel Kurul’dan bu yana tüm çalışmalarını paylaşarak, nasıl ileriye sıçratabileceğimizi hep beraber tartışacağız. Sendikal faaliyetimiz kapsamında, farkettiğimiz tüm eksiklerimizi ve zayıf noktalarımızı -yine sizden gelenler ile beraber- onarmayı hedefleyerek, inşaat işçileri arasında maddi bir güç haline gelmenin kilometre taşlarını beraber oluşturacağız. Bürokratik, çürümüş sendikacılık anlayışına karşı ‘’sokak hareketi’’ iddiamızı yerine getirmenin önümüzdeki dönemki planlamasını beraber yapacağız.

Bu nedenle, 28 Ocak tarihinde gerçekleştireceğimiz 2. Olağan Genel Kurul’umuza, başta sendikamız üyeleri olmak üzere tüm inşaat işçilerini, kaybettiğimiz arkadaşlarımızın ailelerini ve tüm dostlarımızı yanımızda görmek, bu türküyü büyük bir koroyla söylemek istediğimizi belirtmek istiyoruz.

Tarih: 28 Ocak 2018 (Pazar)

Saat: 12.00

Yer: Kemal Türkler Salonu – DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Merkezi

(Bostancı Mahallesi, E80 Yanyol Cad. No:2 Kadıköy/İSTANBUL -Bostancı Köprüsü çıkışında-)

 

İNŞAAT İŞÇİLERİ SENDİKASI YÖNETİM KURULU

Share.

Comments are closed.