Hema maden işçilerinin direnişinde neler oluyor? – Başaran Aksu, Kamil Kartal

0

Bartın Amasra’da Hattat Grubu’na bağlı Hema Madencilik’te taşeron maden işçileri iki aylık ödenmeyen ücretleri, kıdem ihbar alacakları için bugün itibarıyla 14 gündür direniyorlar.

Fesih gerekçesi taşeron firmanın iflas etmesi. Üst işveren Hema Madencilik 14 gündür direnen işçilere dün için tüm alacakların ödeneceği sözü vermiş. Öğlen saatlerinde ödeme olmayacağı bilgisi direnişçi işçilere ulaşınca işçiler işletme kapısından işletme ve finans müdürünü çıkarmama kararı aldı. Yoğun sloganlar gerginliği işletme içine yansıyınca müdürler direnen işçilerin komitesini görüşmeye çağırdı. Görüşmede işletme müdürü dün bankaların verilen sözü tutmaması nedeniyle ödeme yapamayacaklarını, haftaya da belirli bir gün kesin ödenir diyemeyeceklerini belirtince Komite görüşmeyi kesip dışarı çıktı. Giriş kapatıldı. Jandarma müdahale için geldi.

İşçilerin kararlılığının değişmeyeceğini görünce işletme yöneticilerini dışarı çağırdı. İşletme yöneticileri içeride söyledikleri şeyi tekrar edince araya girip sorular sorduk. İşletme Müdürü “Siz karıştırıyorsunuz, madencilikten ne anlarsınız?” dedi. Kamil Kartal,  “Ben madenciyim. 6 yıl Kozlu’da ocak elektrikçiliği yaptım.” deyince müdür jandarmaya gözaltına alsanıza dedi. Müdürün bu tavrı işçileri öfkelendirdi, jandarma ve özel güvenliklerin korumasında müdür içeriye kaçırıldı. Direniş alanında mücadele planlaması için toplantı yaptık. Direniş deneyimleri konusunda eğitim yaptık. Bartın ve Amasra Eğitim-sen ve bir avuç sosyalistin özverili dayanışması dışında yalnız işçi arkadaşlar. Bağımsız maden sendikasının kurulmasını duymak işçiler arasında heyecan yarattı.

148 maden işçisi direniyor. İşletmede Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) örgütlü. Taşeron işçileri üye yapmamış, direnişin karşında işverenin yanında yer alıyor.

Üreten bizin yöneten de biz olacağız! Direne direne her yerde kazanacağız!

 

 

Share.

Comments are closed.