Hema maden işçileri yine direnişte

0

Hattat Holding’e bağlı Hema Maden Şirketi maden işçilerini 2 yıldır oyalamaya devam ediyor. Madenciler 3 aydır maaş alamadıkları için 13 gündür direniyorlar.

Bartın Amasra’da bulunan Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş, 2018 yılının Temmuz-Ağustos aylarından beri ekonomik krizi bahane ederek işçilerin maaşlarını 2, 3 ayda bir yarım maaş olarak ödüyor.

Şirkette şuan itibari ile 95’i sendikalı toplam 160 civarı çalışan bulunuyor. Bir buçuk yıla yakın zamandır süren maaş düzensizliği ise işçileri mali yönden oldukça zorlamış durumda. Kimi borçları yüzünden icralık, kimi hacizli kimi de bankalara kredi borcu ödüyor. Bunun yanında devamlı olarak keyfi işten çıkarmalar da devam ediyor. O zamandan veri 800’e yakın işçisi olan Hattat Holding’in şu an 160 çalışanı var. Bu sene içerisinde yarı zamanlı olarak işe alınan 40 işçi de aynı şekilde maaşını alamamakta.

Aslında 12 yıldır sürekli olarak ödemeleri geciktiren şirket, son olarak da diğer patronlar gibi krizi bahane ediyor. Bu yılın Ekim ayında, işten atılan ve alacakları ödenmeyen 2 işçi kuyu üzerindeki 80 metre yüksekteki asansör kulesine çıkarak, emeklerinin karşılığını alabilmek için burada eylem başlatmış, 9 gün sonra işçiler fenalaşarak hastaneye kaldırıldıkları için eylem fiilen sona ermişti.

İşçiler artık ses getirme ve tepki gösterme adına hakları olan 4857 sayılı iş Kanunun 34. maddesini yerine getiriyorlar. Patronun işçilere yönelik çeşitli tehditlerine rağmen iş bırakma eylemine devam eden işçilerin eylemi bugün 13. gününde. Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde 4. kez direnişe geçen HEMA Maden işçilerinin talepleri net; maaşların düzenli olarak yatırılması ve TİS farklarının ödenmesi.

 

Share.

Comments are closed.