Haydi Migros Direnişi ile dayanışmaya!

0

Migros patronları işçi ve sendika düşmanlığına devam ediyor. Migros Çayırova Depo’da 40’ı sendika üyesi 70 kadar işçi ücretsiz izne çıkarıldı, işçilerin yerine yeni işçiler alınmaya devam ediyor. Mağaza rafları virüs saçan ve halk sağlığını tehlikeye sokan Migros daha fazla kar uğruna işçileri açlığa mahkum ediyor.

Migros Çayırova Depo’da düşük ücretlere, kötü çalışma şartlarına, tacize ve mobbinge karşı bir araya gelerek Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası(DGD-SEN) ‘nda örgütlenen işçiler patronların ücretsiz izin saldırısıyla karşılaştı.  Ücretsiz izne çıkarılarak 1168 TL’lik sefalet ücretine maruz bırakılan Migros işçileri hakları için direnme yolunu seçti.  40 kadar işçi 4 Ocak’tan beri Migros Çayırova Depo önünde kararlılıkla ve azimle direniyor, aynı zamanda kent merkezlerindeki Migros mağazalarında kasa kilitleme eylemleri gerçekleştiriyor.

Migros işçilerinin her biri çok uzak mesafelerdeki evlerinden sabah erken saatlerde yollara düşüp yağmur, çamur, kar demeden depo önüne gelip akşam mesai bitimine kadar çadırda bekliyor. Bakmakla yükümlü oldukları aileleri, ödemek zorunda oldukları kira, fatura borçları ve kredi borçları varken pandemi döneminde zorluklar içerisinde direnişi sürdürmeye çalışıyorlar. Bu uzun ve zorlu süreci Migros Direnişçileri ile birlikte omuzlamak için kamuoyundan daha fazla desteğe ihtiyaç var. Migros işçilerine destek olmak; sesine ses, gücüne güç katmak isteyenler için DGD-SEN tarafından dayanışma çağrısı yayınlandı. Biz de herkesi bu çağrıyı büyütmeye ve Migros direnişçileri ile dayanışmaya davet ediyoruz.

Pandemi başladığından beri COVID-19’a rağmen dip dibe, hijyeni olmayan soğuk depolarda, koşullara karşı çıkamayacak şekilde mobbing ve baskı altında, kadın işçiler ayrıca erkek amirler tarafından sözlü ve fiziksel tacize uğrayarak kölece çalıştırıldı evlerimize gelen ihtiyaçlarımızı insanın altında ezileceği ağırlıklarla sırtlanan depo işçileri.

Köleliğe karşı tek çareyi örgütlenmek olarak gördüler ve sendikalı oldular, sendikalı oldukları için ücretsiz izne ve sürgüne gönderildiler.

Sendikalı olmayanlar, hakkını amire yedirmiyor diye ücretsiz izne çıkarıldı. Migros UsGrup, içinde kendilerinin bir koridor yürümeyeceği depolarda senelerdir çalışan işçileri pandemiden faydalanarak ücretsiz izne çıkardı.

İşçiler 1168 TL sefalet ücretine karşı güçleri oranında sendikaları DGD-SEN’le depo ve Genel Müdürlük önünde ayda 1168 TL ile direniyorlar. Marketlerin raflarını dolduran depo işçileri, kendi evlerine elleri boş dönüyor.

Bugün dayanışmak, depo işçileri için yaşamsaldır.

Senin de yapabileceklerin var!

Direnişçinin bir faturasını, bir kredisini ödeyebilir, sepetine bir gıda sen ekleyebilir, çocuklara bir mama sen alabilir ve direnişin gücüne güç katabilirsin.

İletişim: +90 537 045 50 36  | +90 533 246 87 11

Share.

Comments are closed.