Hayat normalleşiyor, Macro Center’da vakalar artıyor!

0

Migros markası olan Macro Center’ın Ankara’daki şubesinde bir işçi korona pozitif çıktı. İzne çıkarılan çalışanların yerine diğer şubelerden gelen işçiler de korona oldu.

Geçtiğimiz hafta Macro Center’ın Kavaklıdere şubesinde, kasap reyonunda çalışan bir işçi korona testi pozitif çıktı. İşçinin hastaneye kaldırılmasının ardından şube personelleri kademeli olarak izne çıkarıldılar.

Çalışmanın devam etmesi için şube çalışanlarının önce yarısı izne çıkarıldı ve onların yerine de ilk kez bir şubeye hem Migros hem de Macro Center mağazalarından destek personel çağrıldı. “Personel açığı var” denilerek çağrılan işçiler, şubede korona vakası olduğunu mağazaya geldikleri zaman öğrendiler. Destek personelin gelmesiyle bir günün ardından şube personelinin diğer yarısı da izne çıkarıldı.

Ancak satış aksamasın, cirolar artmaya devam etsin diye Macro Center’ın personel değişimini kademeli olarak gerçekleştirmesi yayılımı arttırdı ve izne çıkarılan personelin yanında yeni gelen personellerden de pozitif vakalar çıkmaya başladı.

Kavaklıdere Macro Center’da pozitif çıkan ilk vakaya koronanın nereden bulaştığı bilinmiyor. Ancak Macro Center’da pandemi sürecindeki çalışma koşulları diğer işkollarıyla benzer. Önlemsiz koşullar, uzayan çalışma saatleri, yatmayan mesailer, güvencesizlik. Şirket, sokağa çıkma yasaklarıyla beraber öncesi ve sonrasında çalışma saatlerini denkleştirme politikası izledi. İki günlük hafta sonu yasaklarında çalışılmayan günler işçilerin 1 gün olan haftalık izinleri yerine sayıldı. Özel izin belgesiyle çalışılan diğer günler de fazla mesai olarak gösterildi. 4 günlük sokağa çıkma yasağında çalışılmayan günler ise, yasak kalkar kalkmaz hafta içindeki çalışma saatleri uzatılarak “denkleştirildi”.

İşçilerin aktardığında göre, pandemiden önceki çalışma koşulları iyileştirilmedi. İşçiler için ayrılan sigara içilen alan, mağaza atıklarının toplandığı yerin hemen bitişiğinde. Set çekilerek çöplüğün yanına hapsedilen mola yeri, işçilerin tepkisine rağmen, pandemide de başka yere taşınmadı. Fakat mağaza yönetimi tedbirsiz davrandığı inkâr ediyor. Vaka çıktıktan sonra dahi mağazanın için dezenfekte edilirken ürünlere hiçbir şekilde dokunulmadı.

 

Share.

Comments are closed.