gününde

Havalimanının arka planı: Taşeron işçilere hem baskı hem de hak gaspı

0

Sabiha Gökçen Havalimanındaki Euroclean taşeron şirketi yıllardır işçilere mobbing uyguluyor. Şirketin işçilere yaptığı baskıları ve tehditleri, uzun zamandır takip eden DGD-SEN ile konuştuk. 

Yaklaşık 300 işçinin çalıştığı Euroclean temizlik şirketi, Sabiha Gökçen havalimanında yıllardır temizlik hizmeti veriyor.

Bu dönem ihaleyi kaybeden Euroclean Temizlik şirketi yöneticileri dün gece vardiyasından itibaren işçileri tek tek çağırarak hazırladıkları evraklara okumadan imza atmaya zorladı. Çoğunluğu uzun yıllar çalışan birkaç işçi dışında kalanlar, şirketin ya başka projede devam edeceksin ya da yeni gelen şirketle devam edeceksin diyerek tehdit ettiği evraklara imza attı.

Yöneticiler bugünden itibaren sabah vardiyası dahil tüm çalışanlara baskı yapıyor. Süreci başından beri takip eden DGD-SEN Başkanı Murat Bostancı “Buradaki amaç işçilerin tazminatlarını vermemek. Bunun için de yöneticiler her türlü dalevereyi yapmaya çalışıyorlar. Asgari ücret ile 3 vardiya halinde çalışan işçiler sürekli olarak kimyasala maruz bırakılarak meslek hastalıklarına yakalanma riski taşıyor. Zaten ağır koşullarda çalışan temizlik işçilerinin alacakları üç kuruş tazminatı da vermemek için her türlü baskıyı yapıyorlar” diyor.

Temizlik işçilerine her türlü hukuki dayanışmada bulunacaklarını belirten Bostancı “Ayrıca işçilere Alo 170’i aramalarını ve CİMER başvurusu yapmalarını önerdik. İşçiler ancak birlikte hareket ederlerse baskıların önüne geçecek ve ancak o zaman haklarını alabilecekler” dedi.

Share.

Comments are closed.