Güney Afrika’da metal işçileri ayakta : “İş kanunundaki değişiklikleri kabul etmiyoruz!”

0

Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde metal işçileri sendikası NUMSA, hükümetin iş kanununda yaptığı yeni düzenlemeleri protesto etti.

Yaşanacak Dünya’da yer alan habere hükümetin1 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe gireceğini ilan ettiği yeni düzenlemelere tepki oluştu. NUMSA sendikasının yaptığı açıklamada “ANC hükümeti, işçilerin greve gitmesini imkansız kılmak için iş yasasını değiştirmek istiyor” denildi. Söz konusu düzenlemelerle birlikte Çalışma Bakanlığı’na sendikayla istişare etmeden grevi yasaklama yetkisinin verildiği de ortaya çıktı.

‘Yeni asgari ücret kölelik ücretidir, sokaklarda yürüttüğümüz mücadele sürecek’

NUMSA sendikası, ayrıca, 1 Mayıs’ta uygulamaya sokulacak yeni asgari ücrete karşı çıktıklarını, belirlenen ücretin sefalet ücreti olduğunu söyledi.

Açıklamada “Yeni saatlik asgari ücret -o da tarım işçileri ve ev içi hizmet işçileri dışta tutularak- 20R (yaklaşık 1.6 dolar) olarak yasalaştırılmak isteniyor. Bu kölelik ücretidir. ‘Asgari’ olması ise sözdedir. Uygulamada ‘azami’ ücrettir. Bu, ücret bağlamında bugüne kadarki kazanımlarımızın yok edilmesi anlamına geliyor. Temel sanayi sektörlerinde 20R olarak belirlenen saatlik asgari ücret, tarım işçileri için 11R, ev işçileri için 15R olarak düşünülmektedir. Üstelik. şirket CEO’larının 8625R saatlik ücret aldıkları bir ülkede önerilmektedir bu” ifadelerine yer verildi.

Bastırılmış asgari ücretin, mücadelelerle elde edilmiş görece yüksek ücretli emekçilerin toplu işten atılmalarına sebep olacağının vurgulandığı açıklamada “Sokaklarda yürüttüğümüz mücadele devam edecek” denildi. 

Share.

Comments are closed.