Gözaltındaki Posco Assan direnişçileri Derince Devlet Hastanesi’nde serbest bırakılmayı bekliyor

0

Posco Assan’da Birleşik Metal-İş’e üye işçiler 41 gündür fabrika önünde direnerek haklarını ararken bugün saat 11:00’de fabrika önünden Ankara’ya yürüyüşe başlayacaktı .Yetki başvurusunun sonuçlandırılamaması ve işçilerin taleplerinin sonuçsuz kalmasına karşı başlatılan bu yürüyüş henüz fabrika önünde polis engeli ile karşılaştı. Sendika yönetimi ve işçilerle birlikte 33 kişinin gözaltısı sürüyor. Sopalı (Derince) Devlet Hastanesi’nde 2.kez sağlık kontrolüne getirilen işçi ve sendika yetkililerinin sonrasında serbest bırakılması bekleniyor.

Posco Assan işçileri Birleşik Metal-İş’e üye olduktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yaptıkları yetki başvurusu üzerine işten atıldı. 22 kişi ile başlayan süreçte 90’a yakın işçinin işine son verildi. 41 gündür fabrika önünde direnen işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gönderilmeyen yetki belgelerini almak için bugün Ankara’ya yürüyüş kararı almışlardı. İşçiler ve Birleşik Metal-İş Yönetimi yürüyüşe başlamadan darp edilerek gözaltına alındılar.

33 kişinin gözaltısı keyfi bir biçimde uzatıldıktan sonra şuan Sopalı (Derince) Devlet Hastanesi’nde ikinci sağlık kontrolü için bekleyiş sürüyor. Sonrasında gözaltıların serbest bırakılması bekleniyor.

 

 

 

 

 

Share.

Comments are closed.