EVİD-SEN’e üye kadın işçi patronun cinsel taciz ve tehditleri sebebiyle şikayette bulundu

0

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası (EVİD-SEN), haksız yere işten atılan göçmen işçinin ödenmeyen bir buçuk aylık ücretini alabilmesi için 22 Ekim 2017 tarihinde direnişe başlamış 1 günlük direniş kazanım getirmişti. Aynı patron tarafından cinsel taciz, hakaret ve tehditlere maruz kaldığı ortaya çıkan Özbek uyruklu direnişçi Sevara Yaxyoyeva sendikası ile birlikte bugün savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

EVİD-SEN’e üye Özbek uyruklu çocuk bakıcısı Sevara Yaxyoyeva patronunun bir buçuk aylık maaşını ödemediğini ve kendisinin maaşını istemesi üzerine işinden kovulduğunu ifade etmişti. Kayıtsız, sigortasız çalıştırılan göçmen kadın işçinin gasp edilen ücretini talep ettiğinde patronu tarafından hakarete uğradığı ve eşyalarıyla birlikte kapının önüne konulduğu öğrenilmişti. Üyeleri tarafından kendilerine gelen ihbar üzerine derhal harekete geçen EVİD-SEN yetkilileri, göçmen işçinin yatılı olarak çalıştığı evin önünde eyleme başlamıştı. 1 günlük direniş kazanımla sonuçlanmış patron, göçmen kadın işçiye direnişin getirdiği korkuyla ödemesini yapmak durumunda kalmıştı.

Sevara Yaxyoyeva’nın bakıcı olarak çalıştığı evde, hakkını vermeyen patronun cinsel taciz ve tehdit içeren mesajları ortaya çıktı.  Sevara Yaxyoyeva’nın ablası Gulmira Yaxyoyeva; kardeşine gelen mesajların sarkıntılık ve taciz içerdiğini fakat kardeşinin Türkçeyi az bilmesi sebebiyle mesaj içeriklerini anlayamadığını ifade etti. Bunun üzerine kendisinin patronun eşini aradığını, eşinin ise patron Murat’a haber vermesiyle patronun hem kendisine hem de kardeşini tehdit etmeye başladığını vurguladı.

Patron Murat’ın işçi Sevara ve ablasını Türkiye’den kovdurmakla tehdit ettiği ortaya çıkarken, abla Gulmira “Bizim yabancı olduğumuzdan dolayı bize istediğini yapabileceğini, bize burada kimsenin sahip çıkmayacağını, sonradan ülkeden atabileceğini söyledi” dedi.

Bunun üzerine abla Gulmira, direnişçi kadın işçi Sevara ve EVİD-SEN yetkilileri savcılığa giderek patron hakkında suç duyurusunda bulundu ve ev işçilerinin kimsesiz olmadıklarını örgütlü mücadele ile çalıştıkları evlerdeki patronlardan hesap sormayı ve haklarını aramayı sürdüreceklerini kamuoyu ile paylaştı.

 

Share.

Comments are closed.